Екосхема за трайните насаждения – Еко-ТН

Екосхемата за поддържане на трайните насаждения (Еко-ТН) през Кампания 2025 г. включва някои корекции, които се отнасят до начина на поддържане на ивици по края на парцелите с трайни насаждения. Тези ивици вече ще бъдат част от друга екосхема, тази за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура, което означава, че стопаните ще трябва да се съобразяват с новите изисквания за тези зони.

Що се отнася до самата екосхема за трайни насаждения, предвидените практики в междуредията включват различни опции за отглеждане на растения, които не само подобряват почвата, но и създават благоприятни условия за биоразнообразие. Сред тези растения са хибридна и червена детелина, различни видове звездани и фий, както и фуражни култури като лупина, секирче и фацелия. Тези култури могат да се отглеждат както самостоятелно, така и в смес със специализирани тревни видове като английски и италиански райграс или различни видове власатка и метлица.

Други възможности включват мулчиране на междуредията или тяхното поддържане с естествена растителност. Всички тези мерки имат за цел не само да подобрят почвата и да предотвратят ерозия, но и да осигурят хранителни източници за местната фауна и да укрепят екологичната устойчивост на земеделските площи.

В Кампания 2025 г. по екосхемата за трайни насаждения (Еко-ТН) има някои важни нововъведения и уточнения, които цели да направят изискванията по-интуитивни и лесни за изпълнение, без да се нарушава екологичният ефект. Ето какви са основните акценти:

  1. Опростени изисквания: По екосхемата е забранено използването на продукти за растителна защита и изкуствени торове, което съответства на екологичните цели на интервенцията. Освен това, за да се защити местното биоразнообразие, косенето на междуредията трябва да се извършва извън периода на гнездене на птиците, който е от 1 април до 30 юли 2025 г. Ако се налага, вместо косене може да се извърши мулчиране.
  2. Цел на промените: Изменението има за цел да опрости изискванията, като същевременно запази екологичните ползи от интервенцията. Това означава, че земеделците ще имат по-малко административни задължения, но без да се компрометира устойчивостта на екосистемите.
  3. Нивата на финансиране: Финансовите средства, предвидени за Еко-ТН през 2025 г., ще останат на същото ниво, като индикативната ставка за поддържане на междуредия ще бъде 168 евро/ха. За сметка на това обаче се предвижда увеличаване на подпомаганите площи с поне 2000 ха, което ще позволи на повече стопани да се възползват от схемата.
  4. Остатъчният ресурс: Ако има неизползван финансов ресурс, той ще бъде пренасочен към други практики в рамките на екосхемата, което ще увеличи възможностите за подпомагане на земеделците, които спазват екологичните изисквания.

Тези изменения и нововъведения имат за цел да направят схемата по-гъвкава и достъпна за повече земеделци, като същевременно се запазват основните екологични цели.

Related Articles

ЗЕЛЕНИ ДИРЕКТНИ ПЛАЩАНИЯ (ЗДП)

Зелени директни плащания се отпускат за допустимите площи по Схемата за единноплащане на площ (СЕПП) при условие, че в стопанството, доколкото са приложими занеговия вид…

Акциз нафта 2022

УКАЗАНИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА СХЕМА ЗА ДЪРЖАВНА ПОМОЩ  SA.60138 „Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство“ Помощта се предоставя…

Календар
Субсидии
Видео
Новини