февруари, 2025
Инвестиции в инфраструктура за напояване
14февр.Целодневен17апрИнвестиции в инфраструктура за напояване
Детайли за приема на документи
Индикативна дата на обявяване на процедурата: 14.02.2025 г. За кандидатстване от „Напоителни системи“ ЕАД. Управляващият орган на Стратегически план за развитие на
Детайли за приема на документи
Индикативна дата на обявяване на процедурата: 14.02.2025 г.
За кандидатстване от „Напоителни системи“ ЕАД. Управляващият орган на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. представя за обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по интервенция II.Г.5 „Инвестиции в инфраструктура за напояване“от Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г.
Прилагането на интервенция II.Г.5 „Инвестиции в инфраструктура за напояване“, включена в Стратегическия план, има следните цели:
- По–ефективното използване на количеството вода за напояване за поддържане на доброто състояние на водните тела;
- Насърчаване на икономии на вода и енергийно ефективни технологии;
- Намаляване на водовземането чрез намаляване загубите на вода и смекчаване на натиска от климатичните промени.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 90 000 000 евро.
Заявленията за подпомагане ще се подават изцяло по електронен път чрез СЕУ на следния интернет адрес:https://seu.dfz.bg.
Допустим кандидат по приема е „Напоителни системи“ ЕАД. Дружеството е 100% собственост на държавата, в лицето на МЗХ. Анализ на Световна банка за състоянието на водния сектор у нас показва, че държавното предприятие стопанисва 95% от хидромелиоративната инфраструктура в България и е основния доставчик на вода за напояване.
С предвиденото подпомагане ще се постигне по-ефективно използване на водата за напояване. Целта на интервенцията е да се създадат условия за поддържане на доброто състояние на водните тела, като се насърчат и икономиите на вода. Предвижда се внедряването на енергийно ефективни технологии и намаляване на водовземането чрез понижаване загубите на вода и смекчаване на натиска от климатичните промени.
С новите възможности за инвестиции ще се подпомогне възстановяването на съществуващата линейна инфраструктура извън земеделските стопанства и съоръженията към нея, изцяло свързани с напояване. Чрез тях ще се достигнат високи нива на управление и качествени услуги за доставка на вода на земеделските стопани.
Responses