февруари, 2025
Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии
Детайли за приема на документи
Управляващият орган на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. представя за обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по
Детайли за приема на документи
Управляващият орган на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. представя за обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по интервенция ІІ.Г.13 "Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии" от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 година.
Прилагането на интервенция ІІ.Г.13 "Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии", включена в Стратегическия план, има следните цели:
- Да допринесе за смекчаване и адаптиране към промените в климата;
- Да намали незаконните дейности в горските територии;
- Да допринесе за спиране на загубата на биологично разнообразие.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 11 913 180 лева.
Заявленията за подпомагане ще се подават изцяло по електронен път чрез СЕУ на следния интернет адрес: https://seu.dfz.bg
Писмени предложения и коментари по горепосочените документи могат да се изпращат в срок до 20 февруари 2025 г. (включително) на следната електронна поща: rdd@mzh.government.bg или чрез Системата за електронни услуги, като ясно се посочва наименованието на интервенцията.
Предложенията и коментарите следва да бъдат представени в свободен текст, в рамките на електронното писмо (e-mail) или да бъдат приложени в отделен файл във формат „doc”.
Индикативна дата на обявяване на процедурата: 21.02.2025 г.
Дата на публикуване на проекта за обществено обсъждане: 13.02.2025 г.
Краен срок за предоставяне на коментари: 20.02.2025 г.
Email адрес: rdd@mzh.government.bg
Можете да изтеглите файловете тук:

1. Цел на приема:
В рамките на периода за прием на заявления за подпомагане се подпомагат заявления, които допринасят за постигане на целите на интервенцията.
2. Допустими дейности:
Съгласно индикаторния финансов план предвиден в интервенция „ІІ.Г.13 - Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“, са:
2.1. Изграждане и оборудване на наблюдателни пунктове за борба с незаконното транспортиране и преработка на дървесина;
2.2. Закупуване на информационно и телекомуникационно оборудване и средства за наблюдение и противодействие на незаконните посегателства над горските и дивечови ресурси;
2.3. Създаване, подобряване и поддръжка на софтуерни приложения за отчетност и контрол на извършваните дейности в горските територии и ловното стопанство.
3. Териториален обхват и кандидати:
Дейностите по интервенцията се осъществят на територията на Република България.
4. Бюджет по приема:
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по интервенцията е в размер на 11 913 180,00 лева. Левовата равностойност е определена по официален курс на Европейска централна банка, а именно: EUR 1 = BGN 1.9558.
5. Минимален и максимален размер на заявените разходи за подпомагане и интензитет на финансовата помощ:
Минималният и максималният размер на заявените разходи за едно заявление за подпомагане са определени съгласно предвидените в индикаторният финансов план по интервенция „ІІ.Г.13 - Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“, и са:
5.1. Минималният размер на общите допустими разходи, за които се кандидатства по тази интервенция за едно заявление за подпомагане, е левовата равностойност на 30 000 евро.
5.2. Максималният размер на общите допустими разходи, за които се кандидатства по тази интервенция за едно заявление за подпомагане е до левовата равностойност на 300 000 евро.
5.3. Максималният размер на общите допустими разходи за целия период на прилагане на СП (2023-2027) по тази интервенция за един кандидат е до левовата равностойност на 600 000 евро.
За всички дейности е предвидено, че максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 100% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи, в съответствие със Стратегическия план и чл. 73, пар. 4, от Регламент (ЕС) 2021/2115.
6. Условия за допустимост на дейностите/инвестиции, в т.ч. срок за изпълнение на одобрените заявления за подпомагане:
С цел да се внесе яснота и лесно да могат да се ориентират кандидатите при подготовката на заявленията за подпомагане, условията за допустимост на дейностите са съобразени с изискванията на Регламент (ЕС) 2021/2115, Закона за подпомагане на земеделските производители, Наредба № 4 от 2024 г., както и националното законодателство в областта на околната среда и водите, както и устройство на територията.
На заседание на работна група „Гори и горско стопанство“ към Комитета за наблюдение на Стратегическия план, проведена на 28.01.2025 г. бе взето решение дейността „Изграждане и оборудване на наблюдателни пунктове за борба с незаконното транспортиране и преработка на дървесина“, да бъде изключена от допустимите за подпомагане дейности, като остарял подход.
Всяко одобреното заявление за подпомагане се изпълнява в срок до 24 месеца от датата на подписването на административния договор, но не по-късно от 1 септември 2029 г.
7. В раздел „Условия за допустимост на разходите и избрана система за оценка на обоснованост на разходите“ е посочено, че разходите от Раздел 10. „Допустими разходи“ са допустими, ако са извършени след подаване на заявлението за подпомагане, с изключение на разходите по т. 3.
За разходите по т. 3 от Раздел 10. „Допустими разходи“, извършени преди датата на подаване на заявлението за подпомагане, кандидатите, които се явяват възложители по чл. 5 и 6 от ЗОП, при подаване на заявлението за подпомагане представят заверено от възложителя копие на всички документи от проведената съгласно изискванията на ЗОП обществена поръчка.
8. Приложим режим на минимални/държавни помощи:
Подпомагането по интервенцията представлява държавна/минимална помощ и е подробно обосновано в раздел 13. „Приложим режим на минимални/държавни помощи“ на Условията за кандидатстване.
9. Критерии за подбор:
1. Предварителна оценка на заявления за подпомагане се извършва, когато заявената финансова помощ по подадените заявления за подпомагане надвишава с повече от 50 на сто бюджета по приема. Предварителната оценка се извършва по реда на чл. 11 от Наредба № 4 от 2024 г.
2. Критерии за подбор, по които ще бъдат класирани постъпилите за подпомагане заявления са:
2.1. Според вида на кандидата;
2.2. Размера на територията, върху която бенефициента упражнява функциите си по опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности;
2.3. Броя на констатирани нарушения за последните 5 години за които има образувано административно наказателно производство;
2.4. Участие на кандидата в изпълнението на проекти с европейско финансиране за последните 5 години.
Финансират се заявления за подпомагане, получили най-малко 30 точки, съгласно критериите за подбор.
Критериите за подбор са гласувани на 5-то заседание на Мониторинговия комитет на Стратегическия план, проведено на 13 ноември 2024 г.
В Условията за кандидатстване е предвидено извършване на предварителна оценка по критериите за подбор, когато заявената финансова помощ на подадените заявления за подпомагане надвишава с повече от 50 на сто бюджета, определен в раздел 5 „Бюджет по приема“, съгласно чл. 11, ал. 1 от Наредба № 4 от 2024 г.
10. Условия за изпълнение:
Държавен фонд „Земеделие“ като единствената акредитирана разплащателна агенция следва да извършва плащанията по интервенция „ІІ.Г.13 - Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“, като спазва бюджетната дисциплина. В Условията за изпълнение са уредени изискванията, свързани с техническото изпълнение на заявленията за подпомагане, финансовото изпълнение на проектите и плащане, както и мерки за информация и публичност.
Съгласно условията за изпълнение ще бъдат допустими едно авансово и едно междинни плащания.
Допуснато е откриването на процедури за избор на изпълнител на дейности по заявлението за подпомагане по реда на Закона за обществените поръчки да се извършва и преди сключването на административният договор, но не по-рано от датата на подаване на заявлението за подпомагане.
Съгласно чл. 119 от Регламент (ЕС) 2021/2115 промени в Стратегическия план по отношение на измененията в интервенциите, съфинансирани от ЕЗФРСР влизат в сила от датата, на която е представена нотификацията да Европейската комисия, или от датата, на която е подадено искането за изменение на Стратегическия план. При промени в интервенциите в областта на развитие на селските райони, държавите членки разполагат с гъвкавост да приложат промените, след изпращане на уведомление до Европейската комисия.
Предвидено е изискване за бенефициентите да сключат договорите с изпълнителите за всички разходи по одобреното заявление за подпомагане в срок до 15 месеца от подписването на административният договор, който може да бъде удължен с шест месеца.
Проектът на насоки за кандидатстване е обсъден на работна група "Гори и горско стопанство" към Комитета за наблюдение на Стратегическия план, проведена на 28.01. 2025 г.
Responses