Изисквания за Млад фермер 2025

Изисквания за Млад фермер 2025

Изисквания по мерките за Млад фермер и нов фермер

В Общата Селскостопанска Политика на ЕС за периода 2023—2027 г. са предвидени няколко мерки, насочени специално към младите земеделски стопани. Държавите от ЕС адаптират мерките си към националните условия в своите.

Допустими кандидати по процедурата ще бъдат млади хора с вече съществуващи стопанства. Те трябва да са регистрирани като земеделски стопани по Закона за подпомагане на земеделските производители най-късно 24 месеца, преди подаването на заявлението за подпомагане, както и да бъдат на възраст от 18 до 40 години, към датата на подаването му. Кандидатите могат да бъдат, както физически лица, еднолични търговци, така и собственици на еднолично дружество с ограничена отговорност /ЕООД/.

Съчетаване на няколко интервенции

В стратегиите за подпомагане на младите земеделски стопани обикновено се съчетават няколко интервенции или действия, включително:

  • допълнително подпомагане на доходите за млади земеделски стопани,
  • създаване на стопанства от млади земеделски стопани, нови земеделски стопани и започване на стопанска дейност в селските райони.

Изискванията, които Младите фермери, трябва да спазват:

Могат да кандидатстват регистрирани земеделски стопани с вече съществуващи стопанства. Те трябва да са на възраст от 18 до 40 навършени години вкл., да са микро- и малки предприятия и със стопанства със стандартен производствен обем (СПО) над 8 000 евро и до 20 000 евро вкл.

Размерът на подпомагането за един млад фермер е 40 000 евро. Това значи, че финансовият ресурс ще достигне до около 2 250 млади стопани.

Кандидатите трябва да представят бизнес план с период на изпълнение до 36 месеца, където се доказва увеличение на икономическия размер на стопанството спрямо първоначалния размер с най-малко 4 000 евро СПО. С изпълнението на бизнес плана трябва да се осигури въвеждане в експлоатация на машини, съоръжения, оборудване, извършване на строително-монтажни работи (СМР) или закупуване на земеделска земя или сгради на стойност поне 7 000 евро.

С приоритет ще бъдат проекти, включващи инвестиции в активи, водещи до цифровизация, опазване на околната среда и справяне с климатичните промени. Високо ще се оценяват още проекти в секторите “Плодове и зеленчуци”, “Животновъдство” и “Етеричномаслени и медицински култури”, както и предложения на кандидати с образование в областта на селското стопанство.

Крайният срок за кандидатстване е 27.01.2025 г. вкл. чрез системата СЕУ.

От Министерството на земеделието информират, че всички документи, свързани с кандидатстването по процедурата ще се изготвят безвъзмездно от Националната служба съвети в земеделието (НССЗ).

Related Articles

ЗЕЛЕНИ ДИРЕКТНИ ПЛАЩАНИЯ (ЗДП)

Зелени директни плащания се отпускат за допустимите площи по Схемата за единноплащане на площ (СЕПП) при условие, че в стопанството, доколкото са приложими занеговия вид…

Акциз нафта 2022

УКАЗАНИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА СХЕМА ЗА ДЪРЖАВНА ПОМОЩ  SA.60138 „Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство“ Помощта се предоставя…

Мери и пасища от ОПФ и ДПФ

Пасищата, мерите и ливадите от държавния и общинския поземлен фонд се отдават под наем или аренда на собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни…

СХЕМА ЗА ОБВЪРЗАНО ПОДПОМАГАНЕ ЗА ОВЦЕ-МАЙКИ И/ИЛИ КОЗИ-МАЙКИ ПОД СЕЛЕКЦИОНЕН КОНТРОЛ

Право на подпомагане по схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози- майки имат физически и юридически лица, регистрирани като земеделски стопани, които отглеждат в…

Календар
Субсидии
Видео
Новини