ПРИЕМИ ЗА НАД 860 МЛН. ЛВ. ЗА МОДЕРНИЗИРАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНСТВА И ИНВЕСТИЦИИ ЗА ПРЕРАБОТКА В СЕКТОР ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ СТАРТИРАТ ПРЕЗ 2025 Г.

   Автор:

Основните точки от събитието, на което участва зам.-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев, включват:

  1. Законопроект за веригата на доставки:
    Министерството на земеделието работи върху нов законопроект, който има за цел да осигури баланс и прозрачност в търговските отношения в агрохранителната верига, като гарантира справедливо разпределение на добавената стойност от производителя до потребителя. Законът няма да регулира цените, но ще цели по-справедливо разпределение на печалбата в сектора.
  2. Инвестиции в модернизация и устойчивост:
    Секторът на плодове и зеленчуци е приоритет в Стратегическия план за развитие на земеделието за 2023-2027 г. През 2025 г. ще бъдат отворени четири приема за инвестиции, с бюджет над 860 млн. лв., за модернизация на земеделските стопанства и преработката на селскостопанска продукция.
    • – Инвестиции в земеделски стопанства – септември 2025 г., 145 млн. евро  
    • – Инвестиции, насочени към опазване на околната среда – септември 2025 г., 65 млн. евро
    • – Инвестиции за преработка на селскостопански продукти – ноември 2025 г., 175 млн. евро
    • – Инвастиции за преработка на селскостопански продукти, насочени към опазване на околната среда – ноември 2025 г., 55 млн. евро.
    • Интензитетът на подпомагането и за четирите интервенции ще е до 50% от допустимите разходи, с възможност за увеличение с до 10% за проекти в чувствителните сектори.
  3. Насърчаване на традиционните български продукти:
    Министерството насърчава производителите да регистрират български плодове и зеленчуци по европейски схеми за качество. Българските продукти се отличават със своето високо качество и уникален вкус, което им дава шанс да бъдат признати на европейско ниво като географски означения.
  4. Подкрепа за преработка и експортиране:
    Министър Бурджев подчерта, че е важно да се развиват продукти като габровски пестил, сладко от рози и шипков мармалад. Целта е тези традиционни български храни да се наложат с висока стойност както на вътрешния, така и на международния пазар. Освен това се стимулира разширяването на експорта и изграждането на силен национален бранд.
  5. Кръгова икономика и намаляване на отпадъците:
    Министерството акцентира на принципите на кръговата икономика и намаляване на отпадъците, както и на насърчаването на късите вериги на доставка и директните продажби, за да улесни достъпа на производителите до пазара.

Календар
Субсидии
Видео
Новини