2 години гратисен период за фермерите да очертаят нивите си изцяло електронно

2 години гратисен период получават стопаните, за да очертават нивите си изцяло електронно пред ДФЗ.  Това заяви министърът  на земеделието Явор Гечев по време на Деветата Национална среща на земеделските производители в България. „По закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП) има няколко революционни неща, за което сме се борили доста време – всичко да се работи на една система и тя да е Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК), защото и за администрацията беше ненормална работа. Кандидатстваш в ИСУН, след това на ръка се прехвърля в ИСАК се връщаха обратно към Информационна система за управление и наблюдение (ИСУН). Това вече няма да съществува. Всичко ще се подава само в ИСАК“, категоричен бе той. Той уточни, че стопаните ще имат 2 години гратисен период, когато те няма да имат нужда от квалифициран електронен подпис (КЕП), с който да могат сами да правят всички стъпки в СЕУ. „Досега отивате, чертаете дадените неща в Областната служба Земеделие, те ги разпечатват, вие ги подписвате и се входира в системата. Сега, ако имате КЕП, можете да си ги очертаете от вкъщи“, разясни Гечев. Той обяви, че хората, които не могат да се справят сами със създаването на профил в СЕУ, ще могат да отидат в областната служба и там да им бъде създаден служебно, като служителите ще входират документите им в системата чрез собствената си ауторизация – КЕП.

„Ако искат по традиционния начин, ще могат да го направят, но така информацията ще е единна в система, проверима и с електронни услуги, които ще се мултиплицират във времето все повече и повече през цялата електронна система. Всички електронни услуги ще се добавят и ще бъдат на обща платформа. Опитваме се така да програмираме нещата да е като обслужване на едно гише, не всеки път да се ходи за различните неща“, обяви още министърът на земеделието.

Според изпълнителният директор на ДФЗ Георги Тахов стопаните наистина разполагат с 2 години гратисен период, но който се възползва от тази услуга, ще може в личния си профил през цялото време да вижда наличната информация за всички интервенции, за които е кандидатствал, както и да получава всички уведомителни писма, както може и да се сдобива и с много друга географска и финансова информация.

Според данните на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) между 2000 и 2200 стопани подават заявления и ги приключват при близо 59 000 бенефициента у нас.

Related Articles

Мери и пасища от ОПФ и ДПФ

Пасищата, мерите и ливадите от държавния и общинския поземлен фонд се отдават под наем или аренда на собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни…

СХЕМА ЗА ОБВЪРЗАНО ПОДПОМАГАНЕ ЗА ОВЦЕ-МАЙКИ И/ИЛИ КОЗИ-МАЙКИ ПОД СЕЛЕКЦИОНЕН КОНТРОЛ

Право на подпомагане по схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози- майки имат физически и юридически лица, регистрирани като земеделски стопани, които отглеждат в…

Акциз нафта 2022

УКАЗАНИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА СХЕМА ЗА ДЪРЖАВНА ПОМОЩ  SA.60138 „Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство“ Помощта се предоставя…

ЗЕЛЕНИ ДИРЕКТНИ ПЛАЩАНИЯ (ЗДП)

Зелени директни плащания се отпускат за допустимите площи по Схемата за единноплащане на площ (СЕПП) при условие, че в стопанството, доколкото са приложими занеговия вид…

Календар
Субсидии
Видео
Новини