Активни приеми
01яну.Целодневен31дек.Договорни отношения в сектора на млякото
Детайли за приема на документи
Схема „Договорни отношения в сектора на млякото“ има за цел да даде сигурност на участниците на пазара на сурово мляко, като регулира по законов път взаимоотношенията между производителите
Детайли за приема на документи
Схема „Договорни отношения в сектора на млякото“ има за цел да даде сигурност на участниците на пазара на сурово мляко, като регулира по законов път взаимоотношенията между производителите и изкупвачите на сурово мляко.
Условия за кандидатстване:
Подаване на заявление за регистриране на договор/анекс/прекратяване на договор за доставка на сурово мляко се осъществява от изкупвачи, регистрирани като първи изкупвачи на сурово краве, овче, козе и биволско мляко съгласно чл. 55 д, ал. 4 от Закона за Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз регистриран в Министерството на земеделието.
Договорите между производител и първи изкупвач съдържат задължителни елементи, които са определени в чл. 4, ал. 2 от Наредба № 1/2015 г. Те включват:
1.Цена на доставеното мляко, която може да е точно определена за целия срок или се изчислява въз основа на методика, описана в договора, базирана на пазарни показатели и др.
2. Максимален или точно определен обем сурово мляко за срока на действие на договора, както и график на доставките;
3. Срок на договора - договорите могат да бъдат срочни или безсрочни, като минималният срок е 6 месеца. Допуска се срокът да бъде по – кратък от 6 месеца само в случаите, когато производителят предостави своето писмено съгласие с определения срок;
4. Начин и срок на плащане на стойността на доставеното количество по договорената цена – плащането в брой ли се извършва или по банков път и в какви срокове се извършва;
5. Начин на събиране или доставяне на суровото мляко – с транспорт на продавача или купувача;
6. Освобождаване от отговорност в случаите на непреодолима сила;
7. Прекратяване на договора.
Договорите се сключват преди започване на доставките и трябва да съдържат пълни данни за двете страни по договора, както и описаните задължителни елементи.
При изменения, засягащи задължителните клаузи на договора, при прекратяване на договора или при продължаване на неговия срок, първият изкупвач подава заявление за регистриране на договор/анекс/прекратяване на договор за доставка на сурово мляко, което отразява настъпилите промени.
Държавен фонд "Земеделие" създава и поддържа в Интегрираната система за администриране и контрол регистър на сключените договори за доставка на сурово мляко.
Насоки за кандидатстване:
В срок от 30 дни от сключването на договори първите изкупвачи са задължени да подадат заявление за регистриране на договор/анекс по образец, одобрен от Изпълнителния директор на ДФЗ. Към заявлението се прилага опис на всички приложени договори със задължителните елементи на същите на електронен носител. Документите се подават в Областната дирекция на ДФ „Земеделие“ по адрес на дейността на изкупвача лично или чрез упълномощено от него лице, притежаващо валидно, нотариално заверено, изрично пълномощно за подаване на заявлението. Данните за сключените договори/анекси и прекратявания на договори, които се представят към заявлението в електронна таблица могат да бъдат предоставени от изчупвача и чрез Система за електронни услуги (СЕУ).
При изменения, засягащи задължителните клаузи на договора, при прекратяване на договора или при продължаване на действието му, първият изкупвач следва да подаде в ОД на ДФ „Земеделие“ заявление в срок от 30 дни.
ДФ „Земеделие“ в 30-дневен срок от приема на заявленията извършва проверка за задължителните елементи в договорите за доставка. Ако установи несъответствия, ДФЗ писмено уведомява първия изкупвач с указание за отстраняване на нередовностите. Първият изкупвач в срок от 15 работни дни от получаване на уведомлението трябва да представи ново заявление по образец и приложени копия от анекси за изменение или нови договори с отстранените нередовности. Ако несъответствията не бъдат отстранени в срок, ДФ „Земеделие“ отказва да регистрира съответния договор и писмено уведомява за това първия изкупвач с копие до производителя на сурово мляко.
ДФЗ извършва и проверки на място при първите изкупвачи и в стопанствата на производителите на всеки 12- месечен период. Проверки се извършват и ако има установени и неотстранени несъответствия в предоставени за регистриране договори. При констатирана нередовност се налага административно наказание съгласно Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз и по реда на Закона за административните наказания и нарушения.
Производителите на сурово мляко могат да проверят дали сключените между тях и изкупвачите договори са регистрирани като подадат в ОД на ДФ „Земеделие“ Заявление за предоставяне на информация за сключените договори/анекси за доставка на мляко.
Документи за кандидатстване:
- Заявление за регистриране на договор/анекс за доставка на мляко;
- Приложение 1 към Заявление за регистриране на договори за доставка на сурово мляко;
- Заявление за предоставяне на информация за сключените договори/анекси за доставка на мляко;
- Закон за Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз;
- Наредба № 1 от 28.01.2015 г. за договорните отношения в сектора на млякото и условията и реда за признаване на организации на производители, техни асоциации и междубраншови организации в сектора на млякото и млечните продукти.
Срок
15майЦелодневен14окт.ДОМАТЕН МИНИРАЩ МОЛЕЦ - TUTA ABSOLUTA
Детайли за приема на документи
Цел на помощта – ограничаване загубите на продукция, причинени от вредителя Доматен-миниращ молец-Tuta absoluta, по зеленчукови култури, отглеждани в оранжерии. Помощта се предоставя под формата на компенсиране
Детайли за приема на документи
Цел на помощта – ограничаване загубите на продукция, причинени от вредителя Доматен-миниращ молец-Tuta absoluta, по зеленчукови култури, отглеждани в оранжерии.
Помощта се предоставя под формата на компенсиране на част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи домати в оранжерии, по закупуване на продукти и средства за растителна защита за контрол и ликвидиране на вредителя по културата домат.
При доказано от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), с лабораторен анализ, масово намножаване на вредителя по други зеленчукови култури (пипер, патладжан, картофи), отглеждани в оранжерии, помощта се предоставя и за тях.
V. СРОКОВЕ НА ПОМОЩТА
1. Срок за подаване на заявления: от 15 май 2024 г. до 14 октомври 2024 г.
2. Срок за отчитане и представяне на документи по т. 1. и т. 2. от Раздел ІІІ на настоящите указания: до 31 октомври 2024 г.
3. Срок за изплащане на средствата: до 16 декември 2024 г.
Допуска се изплащане на помощта и след срока, при възникнали казуси и обстоятелства, изискващи извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициер.
Срок
03юлиЦелодневен09дек.Помощ за екарисажи
Детайли за приема на документи
Цел на помощта Помощта е насочена към животновъди микро-, малки и средни предприятия, по смисъла на Приложение І от Регламент (ЕС) 2022/2472.
Детайли за приема на документи
Цел на помощта
Помощта е насочена към животновъди микро-, малки и средни предприятия, по смисъла на Приложение І от Регламент (ЕС) 2022/2472.
Целта на помощта е подпомагане на земеделските стопани – животновъди, чрез предоставяне на субсидирани услуги за отстраняване и унищожаване на мъртви животни.
Съгласно член 27, параграф 4 от Регламент (ЕС) 2022/2472 помощта се предоставя в натура и не може да включва директни плащания към бенефициерите.
Форма на помощта
Дейностите по отстраняване и унищожаване на мъртви животни се извършват под формата на субсидирани услуги от субекти, предоставящи услуги, свързани с отстраняването и унищожаване на мъртви животни, отговарящи на изискванията на Регламент (ЕО) № 1069/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 година за установяване на здравни правила относно странични животински продукти и производни продукти, непредназначени за консумация от човека, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1774/2002 (OB L 300, 14.11.2009 г.) и Регламент (ЕС) № 142/2011 на Комисията от 25 февруари 2011 година за прилагане на Регламент (ЕО) № 1069/2009 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на здравни правила относно странични животински продукти и производни продукти, непредназначени за консумация от човека, и за прилагане на Директива 97/78/ЕО на Съвета по отношение на някои проби и артикули, освободени от ветеринарни проверки на границата съгласно посочената директива (OB L 54, 26.2.2011 г.).
IV. УСЛОВИЯ, СРОКОВЕ И НАЧИН НА ПЛАЩАНЕ
1. ДФ „Земеделие“ извършва плащане по заявките, предоставени от БАБХ до размера на утвърдения по схемата бюджет за съответната година. Когато сумата на заявените средства за плащане надхвърли размера на определения годишен бюджет по съответното направление, помощта се предоставя с коригиращ коефициент, като сумата се редуцира спрямо заявения размер. С определения коефициент на редукция се преизчислява допустимата помощ.
2. След осъществения контрол от БАБХ по Раздел ІІІ от настоящите Указания, ДФЗ предоставя на БАБХ средства за покриване на разходите за извършени дейности по отстраняване и унищожаване на мъртви животни по сключените договори по т.1.1, Раздел II от настоящите Указания.
3. След изплащане на средствата на БАБХ по т. 2 от настоящия Раздел, БАБХ предоставя на ДФ „Земеделие“ справка, придружена със съответните документи, удостоверяващи изплащането на средствата на контрагентите през предходния месец по Раздел II, т. 1.1., съгласно Приложение I.
4. Документи за предоставяне на помощта
БАБХ предоставя на ДФ „Земеделие“ в срок до 18 число на месеца (или по-късно при обективна невъзможност за спазване на посочения срок), следващ месеца в който е извършена услугата следните документи:
4.1. Договорът по т. 1.1. на Раздел II от настоящите указания и всички изменения, включително прекратяване или разваляне (предоставя се първоначално и при промяна, в случай че е допустима, съгласно чл. 116, ал. 1 от ЗОП);
4.2. Заявление по образец Приложение II и отчет Приложение III към заявлението, заверен от БАБХ, удостоверяващ действително извършените разходи по т. 6 на Раздел I от настоящите указания. С цел гарантиране увереност за ефективен и засилен контрол, в заявлението и отчета изрично се декларира, че са изпълнени всички проверки и контроли, свързани с определяне на допустимите разходи по държавната помощ;
4.3. Към заявлението по т. 4.2. от настоящия раздел се прилага нотариално заверено пълномощно или заповед за делегиране на права за подаване на заявление от представител на БАБХ.
4.4. Заявлението по т. 4.2. от настоящия Раздел, одобрено от изпълнителния директор на БАБХ се подава в срок не по-късно от 09 декември 2024 г.
4.5. В срок до 05 септември 2024 г., БАБХ предоставя на ДФЗ прогноза за очакваното изпълнение по схемата до края на бюджетната година.
5. Когато при извършен последващ контрол по Раздел ІІІ., т. 1.2.2. се установи, че изплатената сума следва да се редуцира, се извършва:
5.1. При последващото изплащане на помощта, като разликата се прихваща от следващи плащания;
5.2. При последното плащане по съответния договор – за сметка на гаранцията по договорите с контрагентите по раздел II, т. 1.1.
6. Срок за изплащане на помощта:
Помощта се изплаща до 7 работни дни, след подаване на заявление от БАБХ.
Срок
11юлиЦелодневен11окт.Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти
Детайли за приема на документи
От 11 юли 2024 г., стартира целеви прием на проектни предложения за извършване на инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ, по подмярка
Детайли за приема на документи
От 11 юли 2024 г., стартира целеви прием на проектни предложения за извършване на инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ, по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020г. Общият бюджет на процедурата по подмярката е 52 806 600,00 лв.
Минималният размер на допустимите разходи за проектните предложения е в размер на 29 337,00 лв., а максималният – 1 369 060,00 лв. За проектни предложения за инвестиции в преработка/маркетинг на продукти от Приложение I от ДФЕС в продукти извън Приложение I, максималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е в рамките на до 1 173 480,00 лева. Финансовата помощ за одобрени проектни предложения е до 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи. Финансовата помощ за преработка на продукти от приложение № І от ДФЕС в продукти извън приложение № І от ДФЕС или памук се предоставя при условията на режим „минимална помощ” (de minimis) съгласно Регламент (ЕС) № 2023/2831 на Комисията от 13 декември 2023 г. и е в размер на до 586 749,00 лв.
Кандидатите по процедурата трябва да имат регистриран и действащ обект за преработка на земеделски суровини за получаване на продуктите, описани в бизнес плана.
Допустими за подпомагане са материални инвестиции за закупуване и инсталиране на пречиствателни съоръжения, оборудване и съоръжения за съхраняване, третиране и оползотворяване на отпадъци в резултат на извършената преработка на селскостопански продукти, както за съхраняване на отпадъчни и технологични води, включително инсталации за пречистването им в преработката и маркетинга. Финансират се и инсталации за производство на енергия от ВЕИ, включително от биомаса за собствено потребление и собствени нужди и съоръжения за локално съхранение на произведената енергия към съществуващи фотоволтаични системи. Допустими инвестиции са закупуването на съоръжения, машини и оборудване за производството на течни, газообразни и твърди горива от биомаса, използвани за производство на енергия за собствено потребление и собствени нужди, позволяващи и оползотворяването на остатъците/отпадъците от преработването на земеделските суровини. Подпомагат се още и монтажни дейности, пряко свързани с изпълнение на дейностите по проектното предложение.
Одобреното проектно предложение трябва да бъде изпълнено в срок до 10 месеца от датата на подписването на административния договор, но не по-късно от 1 септември 2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е до 17.30 часа на 11 октомври 2024 г.
Пълният пакет документи по процедурата е публикуван на интернет страницата на Министерството на земеделието и храните и в ИСУН 2020.
Срок
11юлиЦелодневен11окт.Целеви прием по подмярка 4.2
Детайли за приема на документи
Приемът е на проекти за екологични инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопански продукти Общият бюджет на процедурата по подмярката е 52 806 600,00 лв. Минималният
Детайли за приема на документи
Приемът е на проекти за екологични инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопански продукти
Общият бюджет на процедурата по подмярката е 52 806 600,00 лв.
Минималният размер на допустимите разходи за проектните предложения е в размер на 29 337,00 лв., а максималният - 1 369 060,00 лв. За проектни предложения за инвестиции в преработка/маркетинг на продукти от Приложение I от ДФЕС в продукти извън Приложение I, максималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е в рамките на до 1 173 480,00 лева.
- Финансовата помощ за одобрени проектни предложения е до 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.
- Финансовата помощ за преработка на продукти от приложение № І от ДФЕС в продукти извън приложение № І от ДФЕС или памук се предоставя при условията на режим „минимална помощ” (de minimis) съгласно Регламент (ЕС) № 2023/2831 на Комисията от 13 декември 2023 г. и е в размер на до 586 749,00 лв.
Кандидатите по процедурата трябва да имат регистриран и действащ обект за преработка на земеделски суровини за получаване на продуктите, описани в бизнес плана.
Допустими за подпомагане са материални инвестиции за купуване и инсталиране на пречиствателни съоръжения, оборудване и съоръжения за съхраняване, третиране и оползотворяване на отпадъци в резултат на извършената преработка на селскостопански продукти, както за съхраняване на отпадъчни и технологични води, включително инсталации за пречистването им в преработката и маркетинга.
Финансират се и инсталации за производство на енергия от ВЕИ, включително от биомаса за собствено потребление и собствени нужди и съоръжения за локално съхранение на произведената енергия към съществуващи фотоволтаични системи.
Допустими инвестиции са и купуването на съоръжения, машини и оборудване за производството на течни, газообразни и твърди горива от биомаса, използвани за производство на енергия за собствено потребление и собствени нужди, позволяващи и оползотворяването на остатъците/отпадъците от преработването на земеделските суровини. Подпомагат се още и монтажни дейности, пряко свързани с изпълнение на дейностите по проектното предложение.
Одобреното проектно предложение трябва да бъде изпълнено в срок до 10 месеца от датата на подписването на административния договор, но не по-късно от 1 септември 2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е до 17.30 часа на 11 октомври 2024 г.
Пълният пакет документи по процедурата е публикуван на интернет страницата на Министерството на земеделието и храните и в ИСУН 2020.
Срок
Детайли за приема на документи
Управляващият орган на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 (ПМДРА) откри прием на проекти по вид дейност „Окончателно преустановяване на риболовните дейности”. Бюджетът на процедурата е
Детайли за приема на документи
Управляващият орган на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 (ПМДРА) откри прием на проекти по вид дейност „Окончателно преустановяване на риболовните дейности”. Бюджетът на процедурата е на стойност 6,9 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ, като от тях 4,8 млн. лв. са средства от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури и 2,1 млн. лв. са национално съфинансиране. Подпомагането по процедурата е до 100%, предоставя се е под формата на компенсация, която се изчислява по методология на Управляващия орган.
Целта на процедурата е чрез скрапиране на риболовни кораби, попадащи в небалансирани сегменти на флота, да се постигне балансиран риболовен флот, който да експлоатира устойчиво наличните рибни ресурси, както и съхраняването на биоразнообразието в Черно море, и опазването на уязвими видове.
По процедурата могат да кандидатстват корабособственици, чиито риболовни кораби попадат в небалансиран сегмент на флота с наличие на излишък на капацитет съгласно Годишния доклад на България за усилията през 2023 г. за постигане на устойчив баланс между риболовния капацитет и риболовните възможности.
Важно условиe е риболовният кораб, за който се кандидатства, да е извършвал риболовна дейност в морето в продължение на най-малко 90 дни на година през последните две календарни години, предхождащи датата на подаване на формуляра за кандидатстване. Също така възрастта на кораба трябва да е не по-малка от 10 г.
Собствениците на риболовни кораби, които са получили компенсации за смекчаване на последиците от кризата COVID-19 и от войната на Русия в Украйна, могат да кандидатстват за подпомагане по процедурата, при спазване на условията за допустимост.
Проекти се приемат от 09 август до 17:00 ч. на 9 октомври 2024 г. чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на Европейския съюз в България (ИСУН 2020) на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/0a6f891a-28d4-4af2-85fc-bf1fc367027a
Срок
15авг.Целодневен15ное.Целеви прием за напояване по подмярка 4.1
Детайли за приема на документи
Ще се покрива до 50% от инвестицията, максималният й размер е до 880 110 лева До 15 ноември 2024 г. земеделските стопани могат да подават
Детайли за приема на документи
Ще се покрива до 50% от инвестицията, максималният й размер е до 880 110 лева
До 15 ноември 2024 г. земеделските стопани могат да подават проекти за напояване по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 година (ПРСР), като приоритет ще имат проекти от секторите "Плодове и зеленчуци", "Животновъдство", "Етеричномаслени и медицински култури", групи и организации на производители, млади фермери, биопроизводители и стопанства, покриващи критериите за успешно пазарно присъствие.
Реализираните проекти ще допринесат за подобряване на цялостната дейност на земеделските стопанства, очакват от земеделското министерство. По-ефективното управление на водните ресурси ще повиши и тяхната конкурентоспособност.
Безвъзмездната финансова помощ по процедурата „Целеви прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство“ е в размер на 97 790 000 лева.
Минималният размер на общите допустими разходи за едно проектно предложение е 29 337 лв., а максималният - 880 110 лв. Финансовата помощ покрива до 50 на сто от инвестицията.
Всички площи със съществуващи напоителни инсталации ще бъдат допустими, както и площите, които не се напояват, но в които към 1 януари 2007 г. е действала система за напояване.
Допустимите кандидати са земеделски производители, регистрирани без прекъсване за последните 36 месеца по Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани, и признати групи или организации на производители за колективни инвестиции.
Проектните предложения могат да бъдат подавани чрез уеб базиран формуляр в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014-2020 г. (ИСУН2020) с квалифициран електронен подпис (КЕП) на интернет адрес: http://eumis2020.government.bg/ до 17:30 часа на 15.11.2024 г.
Пълният пакет документи по процедурата можете да намерите на интернет адреса на Министерството на земеделието и храните: ТУК и в ИСУН 2020.
Срок
Детайли за приема на документи
До 30 септември се удължава срокът за изпълнение на разходите и за подаване на заявления през СЕУ за пчеларите бенефициери със сключени договори под условие за интервенции: IE 3, IE4a
Детайли за приема на документи
До 30 септември се удължава срокът за изпълнение на разходите и за подаване на заявления през СЕУ за пчеларите бенефициери със сключени договори под условие за интервенции: IE 3, IE4a и IE5. Ако в сключения договор има интервенции, за които е осигурен бюджет, и такива, за които договорът е под условие, удълженият срок се отнася само за интервенциите, за които договорът е под условие.
Срок
03септ.Целодневен30ное.Деклариране на зърно
Детайли за приема на документи
Всички производители, обработващи поне 5 дка със зърнени култури, ежегодно подават декларация. Сроковете са: до 30 септември за обикновена пшеница, твърда пшеница, ечемик, ръж, овес, тритикале и рапица – Приложение № 3;
Детайли за приема на документи
Всички производители, обработващи поне 5 дка със зърнени култури, ежегодно подават декларация. Сроковете са: до 30 септември за обикновена пшеница, твърда пшеница, ечемик, ръж, овес, тритикале и рапица – Приложение № 3; и до 30 ноември за царевица, соя, слънчоглед – Приложение № 3, и за оризова арпа – Приложение № 5.
Срок
04септ.Целодневен20Прием за подпомагане на прасета за угояване
Детайли за приема на документи
Цел на помощта Подкрепа на земеделски стопани, извършващи дейност в първичното селскостопанско производство за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към животните в
Детайли за приема на документи
Цел на помощта
Подкрепа на земеделски стопани, извършващи дейност в първичното селскостопанско производство за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към животните в сектор свиневъдство.
Предоставяне на помощта
Помощта се предоставя годишно за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни ангажименти, поети за най-малко 5 години. Помощта обхваща само онези ангажименти, които надхвърлят съответните задължителни стандарти съгласно дял III, глава I, раздел 2 от Регламент (ЕС) 2021/2115и други приложими задължителни изисквания, установени от националното законодателство и законодателството на Съюза.
13. Срокове
13.1. Срок за прием на заявления:
13.1.1. За подпомагане на свине – майки: от 10.05.2024 до 22.05.2024 г.
13.1.2. За подпомагане на прасета за угояване:
а) първи транш: от 10.05.2024 до 22.05.2024 г.
б) втори транш: от 04.09.2024 до 20.09.2024 г.
в) трети транш: от 06.10.2024 до 20.10.2024 г.
13.2. Срок за изплащане на помощта: до едномесечен срок след крайната дата за подаване на заявления.
13.3. Допуска се сключване на договори и изплащане на помощта и след срока, при извършване на проверки и при възникнали неточности и казуси, изискващи извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициер.
Срок
Детайли за приема на документи
Описание на Схема / Мярка / Интервенция: Цел на помощта – контрол и ограничаване разпространението на вредители по лозата (род Vitis).
Детайли за приема на документи
Описание на Схема / Мярка / Интервенция:
Цел на помощта – контрол и ограничаване разпространението на вредители по лозата (род Vitis).
Помощта се предоставя за компенсиране на част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи лози (род Vitis) по закупуване на продукти за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространениетона вредители, съобразно Програмата.
V. СРОКОВЕ НА ПОМОЩТА
Сроковете за кандидатстване, представяне на документи по Раздел ІІ и Раздел ІІІ от схемата и изплащане на помощта се определят с Указания на ДФЗ за предоставяне на помощта през съответната година.
1. Срок за подаване на заявления и представяне на документи по т. 1 и т. 2 от Раздел ІІІ на настоящите указания: от 16.09.2024 г. до 15.11.2024 г.
2. Срок за изплащане на средствата: до 10.12.2024 г.
Допуска се изплащане на помощта и след срока, при възникнали казуси и обстоятелства, изискващи извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициер.
Срок
Детайли за приема на документи
1. Обхват на помощта. Прилагане на схема за държавна помощ за компенсиране на загуби на земеделски стопани за пропаднали площи с напълно унищожена продукция от
Детайли за приема на документи
1. Обхват на помощта.
Прилагане на схема за държавна помощ за компенсиране на загуби на земеделски стопани за пропаднали площи с напълно унищожена продукция от земеделски култури в резултат на неблагоприятни климатични събития, както следва:
1.1. ИЗМРЪЗВАНЕ/СЛАНА.
Унищожени култури: сливи, череши, кайсии и ябълки.
Засегнати области: Варна, Добрич, Перник, Разград, Русе, Силистра, София област и Шумен.
1.2. БУРЯ/НЕПРЕКЪСНАТ ДЪЖД.
Унищожени култури: оранжерийни краставици, царевица за зърно, кайсии, череши, слънчоглед и картофи.
Засегнати области: Пазарджик, Плевен, Русе, Силистра и София област.
1.3. НАВОДНЕНИЕ.
Унищожени култури: ечемик.
Засегнати области: Силистра.
1.4. ГРАДУШКА.
Унищожени култури: бадеми, винени лозя, главесто зеле, грах, двузърнест лимец, ечемик, кайсии, кориандър, круши, лен маслодаен, маслодайна роза, пшеница, нахут, овес, орехи, праскови/нектарини, рапица, сливи, слънчоглед, тютюн, тритикале, тритикале с грах, царевица, череши, ябълки, боб, десертни лозя, домати, картофи, дини, краставици, лавандула, малини, лешници, други овощни, патладжан, пипер, сусам, хмел, овощен посадъчен материал, пъпеши, краставици оранжерийни.
Засегнати области: Благоевгрaд, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Пазарджик, Перник, Плевен, Русе, София град, София област, Сливен, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол.
1.5. СУША/ЗАСУШАВАНЕ.
Унищожени култури: царевица.
Засегнати области: Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Плевен, Русе, Силистра, София град, Хасково и Шумен.
ІV. СРОКОВЕ НА ПОМОЩТА
1. Срок за подаване на заявленията в отдел „ПСМП” към областните дирекции на ДФ ”Земеделие”: от 18 септември до 02 октомври 2024 г.
2. Срок заизплащане на средствата: до 11 октомври 2024 г.
Допуска се изплащане на помощта и след срока, при възникнали казуси и обстоятелства, изискващи извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициер.
Документи:
Указания: Виж тук
Справка:
Образец:
Срок
Предстои Следващ прием след
24септ.ЦелодневенСтартира прием за напояване
Детайли за приема на документи
От 24 септември до 31 октомври 2024 г. ще бъде отворен приемът за заявления по схемата за държавна помощ “Помощ в подкрепа на разходи за вода за напояване
Детайли за приема на документи
От 24 септември до 31 октомври 2024 г. ще бъде отворен приемът за заявления по схемата за държавна помощ “Помощ в подкрепа на разходи за вода за напояване при отглеждане на земеделски култури”
Виж тук нужните документи ТУК