Активни приеми
Инвестиции за неселскост. дейности в селски райони“ – ПРОИЗВОДСТВО
Детайли за приема на документи
Цел: Прилагането на интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, включена в Стратегическия план, има следните цели: – диверсификацията на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони; – насърчаване
Детайли за приема на документи
Цел: Прилагането на интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, включена в Стратегическия план, има следните цели:
– диверсификацията на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони;
– насърчаване на местната конкурентоспособност;
– постигане на жизненост на населените места в селските райони и повишаване качеството и стандарта на живот, както и подобряване степента на развитие на човешкия капитал и инфраструктура.
Прилагането на интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, включена в Стратегическия план има за цел диверсификация на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони. Подпомагането по настоящия прием е насочено към високотехнологични и средно към високотехнологични производства, развитие на технологиите в преработка на отпадъци в предприятията, включително производство, насочено към ограничаване и намаляване на пластмасовите опаковки и пластмасовите изделия за еднократна употреба, внедряване на технологии за осигуряване на съответствие на пластмасовите изделия с европейските изисквания за пластмасите за еднократна употреба, внедряване на многократни и алтернативни продукти и материали. Кандидатите могат да получат финансиране за инвестиции, насочени към опазване на околната среда и борба или адаптация с климатичните промени.
Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат е до левовата равностойност на 400 000 евро. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по приема е левовата равностойност на 46 756 925 евро, от които 12 000 000 евро за земеделски стопани и 34 756 925 евро – за микропредприятия.
Кандидатите могат да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици след началната дата на приема, но не по-късно от 19.02.2025 г. включително. Приемът на заявления за подпомагане, който ще се извършва чрез Системата за електронни услуги (СЕУ), ще продължи до 29.04.2025 г.
Пълният пакет документи по този прием може да намерите на адрес https://seu.dfz.bg/drupal/?q=SPRZSR.
Срок
01яну.Целодневен31дек.Договорни отношения в сектора на млякото
Детайли за приема на документи
Схема „Договорни отношения в сектора на млякото“ има за цел да даде сигурност на участниците на пазара на сурово мляко, като регулира по законов път
Детайли за приема на документи
Схема „Договорни отношения в сектора на млякото“ има за цел да даде сигурност на участниците на пазара на сурово мляко, като регулира по законов път взаимоотношенията между производителите и изкупвачите на сурово мляко.
рокове за кандидатстване:
Начален срок: 01.01.2025 г.
Краен срок: 31.12.2025 г.
Условия за кандидатстване:
Подаване на заявление за регистриране на договор/анекс/прекратяване на договор за доставка на сурово мляко се осъществява от изкупвачи, регистрирани като първи изкупвачи на сурово краве, овче, козе и биволско мляко съгласно чл. 55 д, ал. 4 от Закона за Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз регистриран в Министерството на земеделието.
Договорите между производител и първи изкупвач съдържат задължителни елементи, които са определени в чл. 4, ал. 2 от Наредба № 1/2015 г. Те включват:
1.Цена на доставеното мляко, която може да е точно определена за целия срок или се изчислява въз основа на методика, описана в договора, базирана на пазарни показатели и др.
2. Максимален или точно определен обем сурово мляко за срока на действие на договора, както и график на доставките;
3. Срок на договора – договорите могат да бъдат срочни или безсрочни, като минималният срок е 6 месеца. Допуска се срокът да бъде по – кратък от 6 месеца само в случаите, когато производителят предостави своето писмено съгласие с определения срок;
4. Начин и срок на плащане на стойността на доставеното количество по договорената цена – плащането в брой ли се извършва или по банков път и в какви срокове се извършва;
5. Начин на събиране или доставяне на суровото мляко – с транспорт на продавача или купувача;
6. Освобождаване от отговорност в случаите на непреодолима сила;
7. Прекратяване на договора.
Договорите се сключват преди започване на доставките и трябва да съдържат пълни данни за двете страни по договора, както и описаните задължителни елементи.
При изменения, засягащи задължителните клаузи на договора, при прекратяване на договора или при продължаване на неговия срок, първият изкупвач подава заявление за регистриране на договор/анекс/прекратяване на договор за доставка на сурово мляко, което отразява настъпилите промени.
Държавен фонд „Земеделие“ създава и поддържа в Интегрираната система за администриране и контрол регистър на сключените договори за доставка на сурово мляко.
Насоки за кандидатстване:
В срок от 30 дни от сключването на договори първите изкупвачи са задължени да подадат заявление за регистриране на договор/анекс по образец, одобрен от Изпълнителния директор на ДФЗ. Към заявлението се прилага опис на всички приложени договори със задължителните елементи на същите на електронен носител. Документите се подават в Областната дирекция на ДФ „Земеделие“ по адрес на дейността на изкупвача лично или чрез упълномощено от него лице, притежаващо валидно, нотариално заверено, изрично пълномощно за подаване на заявлението. Данните за сключените договори/анекси и прекратявания на договори, които се представят към заявлението в електронна таблица могат да бъдат предоставени от изчупвача и чрез Система за електронни услуги (СЕУ).
При изменения, засягащи задължителните клаузи на договора, при прекратяване на договора или при продължаване на действието му, първият изкупвач следва да подаде в ОД на ДФ „Земеделие“ заявление в срок от 30 дни.
ДФ „Земеделие“ в 30-дневен срок от приема на заявленията извършва проверка за задължителните елементи в договорите за доставка. Ако установи несъответствия, ДФЗ писмено уведомява първия изкупвач с указание за отстраняване на нередовностите. Първият изкупвач в срок от 15 работни дни от получаване на уведомлението трябва да представи ново заявление по образец и приложени копия от анекси за изменение или нови договори с отстранените нередовности. Ако несъответствията не бъдат отстранени в срок, ДФ „Земеделие“ отказва да регистрира съответния договор и писмено уведомява за това първия изкупвач с копие до производителя на сурово мляко.
ДФЗ извършва и проверки на място при първите изкупвачи и в стопанствата на производителите на всеки 12- месечен период. Проверки се извършват и ако има установени и неотстранени несъответствия в предоставени за регистриране договори. При констатирана нередовност се налага административно наказание съгласно Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз и по реда на Закона за административните наказания и нарушения.
Производителите на сурово мляко могат да проверят дали сключените между тях и изкупвачите договори са регистрирани като подадат в ОД на ДФ „Земеделие“ Заявление за предоставяне на информация за сключените договори/анекси за доставка на мляко.
Документи за кандидатстване:
- Заявление за регистриране на договор/анекс за доставка на мляко;
- Приложение 1 към Заявление за регистриране на договори за доставка на сурово мляко;
- Заявление за предоставяне на информация за сключените договори/анекси за доставка на мляко;
- Закон за Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз;
- Наредба № 1 от 28.01.2015 г. за договорните отношения в сектора на млякото и условията и реда за признаване на организации на производители, техни асоциации и междубраншови организации в сектора на млякото и млечните продукти.
Срок
02яну.Целодневен02майДанъчна кампания 2025
Детайли за приема на документи
По традиция на 10 януари стартира подаването на декларациите за доходите на физическите лица по електронен път, по пощата и в офисите на НАП. До 31 март тече 5% отстъпка
Детайли за приема на документи
По традиция на 10 януари стартира подаването на декларациите за доходите на физическите лица по електронен път, по пощата и в офисите на НАП. До 31 март тече 5% отстъпка за ранно онлайн деклариране и плащане. Крайният срок за обявяване на доходите и плащане на дължимия данък върху общата годишна данъчна основа е 2 май. Отделно лицата, извършващи дейност като търговци, еднолични търговци и земеделски стопани, избрали този ред на облагане, подават декларациите си от 1 март до 30 юни.
24яну.Целодневен30апр„Инвестиции за неселскост. дейности в селските райони“ – ЗАНАЯТИ
Детайли за приема на документи
Цел: Прилагането на интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, включена в Стратегическия план, има следните цели:· диверсификацията на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони;· насърчаване
Детайли за приема на документи
Цел: Прилагането на интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, включена в Стратегическия план, има следните цели:
· диверсификацията на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони;
· насърчаване на местната конкурентоспособност;
· постигане на жизненост на населените места в селските райони и повишаване качеството и стандарта на живот, както и подобряване степента на развитие на човешкия капитал и инфраструктура.
Чрез този прием ще се финансират проекти, насочени към развитие на занаяти, съгласно Закона за занаятите (Приложение 1 към чл. 3, ал. 2, т. 1). Това включва както инвестиции в занаятчийски дейности, така и услуги, свързани с активното участие на посетители в тези дейности.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по настоящия прием е в размер на 5 867 400 лева. Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат е 782 320 лева.
Кандидатите могат да задават въпроси и искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 12 февруари 2025 г., включително. Приемът на заявления за подпомагане ще продължи до 22 април 2025 г. Заявленията ще се подават изцяло чрез Системата за електронни услуги (СЕУ).
Пълният пакет документи, свързани с процедурата, е достъпен на следния адрес https://seu.dfz.bg/drupal/?q=SPRZSR.
Виж повече относно документите ТУК.
Срок
03февр.Целодневен14майЗакрила на географските означения на храни и напитки
Детайли за приема на документи
Срокът за закрила на географските означения на храни и напитки в Европейския съюз по стария регламент ще изтече на 14 май 2025 г. Възможността за регистрация на тези
Детайли за приема на документи
Срокът за закрила на географските означения на храни и напитки в Европейския съюз по стария регламент ще изтече на 14 май 2025 г. Възможността за регистрация на тези означения по новия Регламент (ЕС) 2024/1143 започва след тази дата, но съществуващата закрила ще отпадне, ако не бъде подадено заявление за регистрация.
В чл. 92 на новия Регламент (ЕС) 2024/1143 се предвижда, че предоставената съгласно националното право закрила на географските означения, които не попадат в обхвата на отменения Регламент (ЕС) № 1151/2012, но попадат в обхвата на новия Регламент, се прекратява на 14 май 2025 г., ако до Комисията не е подадено заявление за регистрация. След тази дата географските означения могат да бъдат регистрирани с подаване на заявление за регистрация по новия регламент, без да се запазва досегашната им закрила, съобщават от Патентното ведомство.
Всички заинтересовани страни, които искат да продължат защитата на продуктите си, трябва да се свържат с администрацията в най-кратък срок. Сред продуктите със защитени географски означения на европейско ниво са Горнооряховския суджук, Българското розово масло, Филе Елена, Пастърма говежда, Кайсерован врат Тракия, Роле Трапезица, Луканка Панагюрска, Странджанския манов мед, Българско кисело мляко, Българско бяло саламурено сирене, Лютеница Първомай, Луканка Троянска, Суджук Търновски, Странджанския билков чай, информират от земеделското министерство.
Срок
18февр.Целодневен30майИнвестиции за неселскост. дейности в селските райони- УСЛУГИ
Детайли за приема на документи
Управляващият орган на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. представя за обсъждане проект на Насоки
Детайли за приема на документи
Управляващият орган на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. представя за обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по интервенция интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ ( УСЛУГИ ) от Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г.
Прилагането на интервенция интервенция интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ ( УСЛУГИ ), включена в Стратегическия план, има следните цели:
- диверсификацията на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони;
- насърчаване на местната конкурентоспособност;
- постигане на жизненост на населените места в селските райони и повишаване качеството и стандарта на живот, както и подобряване степента на развитие на човешкия капитал и инфраструктура.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 49 000 000 евро.
Заявленията за подпомагане ще се подават изцяло по електронен път чрез СЕУ на следния интернет адрес: https://seu.dfz.bg.
Кандидатите могат да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици след началната дата на приема, но не по-късно от 21 март 2025 г., включително. Приемът на заявления за подпомагане, който ще се извършва чрез Системата за електронни услуги (СЕУ), ще продължи до 30 май 2025 г., 23:59 часа.
Пълният пакет документи по този прием може да намерите на адрес: https://seu.dfz.bg/
- Цел на приема:
Финансовата помощ по приема е насочена към подпомагане на заявления, насочени към развитие на услуги. Подкрепа се предоставя за дейности, които допринасят за постигане на целите на интервенцията II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ и имат принос за постигане специфичните цели на Стратегическия план.
Прилагането на интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, включена в Стратегическия план, има следните цели:
- диверсификацията на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони;
- насърчаване на местната конкурентоспособност;
- постигане на жизненост на населените места в селските райони и повишаване качеството и стандарта на живот, както и подобряване степента на развитие на човешкия капитал и инфраструктура.
С прилагането по интервенцията ще се постигне и принос към специфична цел SO7 на Стратегическия план: Привличане и запазване на млади земеделски стопани и други нови земеделски стопани и улесняване на устойчиво развитие на стопанска дейност в селските райони, както и към специфична цел SO8: Популяризиране на заетостта, растежа, равенството между половете, включително и участието на жени в селското стопанство, социално приобщаване и местно развитие в селските райони, включително кръговата биоикономика и устойчивото управление на горите.
С прилагане на интервенцията се очаква да бъдат изпълнени част от приоритетите на равнище стратегически план по ОСП, а именно улесняване развитието на стопанска дейност в селските райони, подобряване на здравните и социалните услуги и подобряване на обектите за развитие на традициите и на културно-историческите обекти.
В представеният проект на Насоки се уреждат условията за кандидатстване за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и условията за изпълнение на одобрени заявления за подпомагане по прием на заявления за подпомагане на дейности, насочени към развитие на услуги по интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, включена в Стратегическия план.
В проекта на насоки са посочени допустимите дейности; териториалния обхват; бюджет по приема; приложим режим на минимални/държавни помощи; размер на финансовата помощ за конкретно заявление за подпомагане; период на прием; в т.ч. срок за изпълнение на одобрените заявления за подпомагане; допустимите кандидати; критерии за допустимост/недопустимост на кандидатите; допустими дейности; условия за допустимост/недопустимост на дейностите; допустими и недопустими разходи; условия за допустимост на разходите; критерии за подбор; изискуеми документи, подаване на заявления за подпомагане и кореспонденция; ред за оценяване на заявленията за подпомагане.
2. Допустими кандидати
Интервенцията е насочена към подкрепа на земеделски стопани и микропредприятия в селските райони.
2.1. Земеделските стопани, допустими за подпомагане трябва да отговарят на следните условия към датата на подаване на заявлението за подпомагане:
- да са регистрирани като земеделски стопани по Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани от най–малко 24 месеца без прекъсване преди кандидатстването за подпомагане и да не са прекратявали своята дейност;
- да са регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон или Закона за кооперациите;
- да имат седалище на територията на селски район;
- икономическият размер на земеделското стопанство е от над левовата равностойност на 8 000 евро стандартен производствен обем (СПО).
2.2. Микропредприятията, допустими за подпомагане трябва да отговарят на следните условия към датата на подаване на заявлението за подпомагане:
- да бъдат регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон или Закона за кооперациите;
- да са микропредприятия по смисъла на чл. 3, ал. 3 от ЗМСП, както към датата на кандидатстване, така и към датата на издаване на акта по чл. 14, ал. 1 от Наредба № 4 от 2024 г.;
- да имат седалище на територията на селски.
Условията за допустимост на кандидатите са основани на изискванията, заложени в одобрения от Европейската комисия Стратегическия план. Изборът на допустимите кандидати е обусловен от анализите за разработване на плана, проведените дискусии в работни групи и обществени обсъждания.
С оглед избягване припокриването с други програми и фондове, за подкрепата на инвестиции в неземеделски дейности за действащи микропредприятия по смисъла на чл. 3-4 от ЗМСП, са включени ограниченията в допустимите кандидати, които произтичат и от разграничаване на подпомагането с други програми, финансирани, с европейски средства (Конкурентоспособност и иновации в предприятията, Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури и др.).
Поради широкия набор от инструменти, предвидени за подкрепа на микро предприятия и земеделски стопани, с цел по-добро насочване на подкрепата и постигане на по-голяма ефективност са включени условия за допустимост, произтичащи от разграничаване на подпомагането с други интервенции в рамките на Стратегическия план (интервенция II.Г.2 „Инвестиции за преработка на селскостопански продукти“; II.Г.2.1 „Инвестиции за преработка на селскостопански продукти, насочени към опазване на компонентите на околната среда“; интервенция ІІ.Г.14 „Първична преработка на дървесина“ и II.Ж.5 „Изпълнението на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие“.
3. Условия за допустимост
Подпомагат се дейности, които се осъществяват на територията на общините от селските райони на Република България, посочени в Стратегическия план.
Кандидатите следва да представят бизнес план, който съдържа подробно описание на планираните инвестиции и дейности за 5-годишен период, а в случаите на инвестиции за извършване на строително-монтажни работи (СМР), включително и за разходите, за които не се кандидатства – за 10-годишен период.
Бизнес планът трябва да показва подобряване на дейността на предприятието на кандидата и да доказва икономическата жизнеспособност на проекта и предприятието чрез прилагане на планираните инвестиции и дейности и постигане на една или повече от целите на интервенцията и в съответствие с принципите на добро финансово управление. Кандидатите дават обосновка на цените на предлаганата услуга, като посочват използваните източници на информация (например: фактури, договори за минали периоди, пазарна статистика и други източници).
Дейностите в заявленията за подпомагане трябва да отговарят на разпоредбите на Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие или/и Закона за водите.
За гарантиране законосъобразното и своевременно реализиране на инвестицията от кандидатите се изисква предоставяне на документи, доказващи право на строеж или съответно право на ползване, когато дейностите се изпълняват върху имот, който не e собственост на кандидата. Въведени са изисквания за срокове на валидност на тези документите, които са обусловени периода на мониторинг и изискването за дълготрайност на инвестициите, определени в Закона за подпомагане на земеделските производители.
Дейностите и инвестициите по заявлението за подпомагане, за които се изисква лицензиране, разрешение и/или регистрация за извършване на дейността/инвестицията съгласно българското законодателство, се подпомагат само ако са представени съответните лицензи, разрешения и/или документ, удостоверяващ регистрацията, когато това обстоятелство не е проверимо в публични регистри.
Дейности, включващи разходи за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници с инвестиции за производство на електроенергия от фотоволтаични системи се подпомагат, единствено ако са за собствено потребление и същите не надхвърлят необходимото количество енергия за покриване нуждите от захранване на допустимите активи/оборудване/инсталации по заявлението за подпомагане или на налични такива в предприятието на кандидата по място на извършване на допустимите дейности.
За заявления за подпомагане, включващи само заявени за подпомагане разходи за закупуване и/или инсталиране на нови машини, оборудване и съоръжения, за които се изисква поставяне в затворени помещения, кандидатите микро-, малки или средни предприятия предоставят документ за собственост или документ, доказващ правно основание за ползване за не по-малко от 6 години от месеца, предхождащ датата на подаване на заявлението за подпомагане, на сградите или помещенията, където ще бъдат поставени или монтирани и за срок от 8 години – за кандидати големи предприятия.
Допустими за подпомагане са общи разходи, свързани с подпомаганата дейност за консултантски услуги, свързани с подготовката и управлението на заявлението за подпомагане, изготвяне на технически и/или работен проект, анализ при закупуване и инсталиране на инсталации за производство на енергия от ВЕИ, и/или проектни решения за чертежи, схеми, изчисления и указания за изпълнението им от инженер конструктор/електроинженер, свързани с допустимите инвестиционни дейности по Раздел 11 „Допустими дейности“. Размерът на общите разходи е лимитиран на база групи разходи. Лимитът по отделните групи разходи е частично актуализиран въз основа на разработена методика/анализ за обследване отделните нива на стойностите на тези разходи, стъпвайки на исторически данни от приемите по ПРСР 2014-2024 г. За групите общи разходи, за които не е установена достатъчна информация за нуждите на анализа, същите са оставени непроменени.
В случаите на заявени разходи за дейности, свързани със съществуващи места за настаняване, кандидатът трябва да е осъществявал дейността, свързана със съществуващи места за настаняване минимум 12 месеца преди датата на кандидатстване. В този случай кандидатите са длъжни да притежават валиден документ за категоризация на мястото за настаняване. В случаите на заявени разходи за дейности, свързани със съществуващи места за настаняване, за дейностите, за които се кандидатства следва да бъдат открити отделни аналитични счетоводни сметки или да бъдат отразени в отделна счетоводна система.
Съобразно обособените отделни приеми, един кандидат може да подаде заявление за подпомагане и по трите целеви приема по интервенцията – за подпомагане на дейности, насочени към производство и продажба на продукти извън Приложение I от Договора за функционирането на Европейския съюз или за подпомагане на дейности, насочени към развитие на занаяти, или за подпомагане за дейности, насочени към развитие на услуги, при спазване на условията по точки 4 и 5 от Раздел 7. В рамките на конкретен прием, в случай че кандидатът е подал повече от едно заявление за подпомагане, на оценка и административна проверка подлежи единствено последното подадено по време.
4. Финансова помощ
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по настоящия прием е левовата равностойност на 49 000 000 евро, от които 19 600 000 евро (40%) средства от ЕЗФРСР и 29 400 000 евро (60%) средства от националния бюджет.
В рамките на приема е определено допълнително разпределението на общият бюджет, в зависимост от вида на допустимите кандидати както следва:
- Бюджет за кандидати земеделски стопани, представляващ приблизително 28.57% от общите средства по приема, или общо 14 000 000 евро (от които 5 600 000 евро (40%) средства от ЕЗФРСР и 8 400 000 евро (60%) средства от националния бюджет.
- Бюджет за кандидати микропредприятия, представляващ приблизително 71.43% от общите средства по приема, или общо 35 000 000 евро (от които 14 000 000 евро (40%) средства от ЕЗФРСР и 21 000 000 евро (60%) средства от националния бюджет.
Безвъзмездната финансова помощ за одобрено заявление за подпомагане е в размер до 50% от общия размер на допустимите за финансиране разходи и се предоставя при спазване на правилата на Регламент (ЕС) № 2023/2831 на Комисията от 13 декември 2023 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis.
При определяне на максималния размер на финансовата помощ се вземат предвид и условията на чл. 3 и чл. 5 от Регламент 2831/2023 на Комисията от 13 декември 2023 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis.
Минималният размер на допустимите разходи за едно заявление за подпомагане е левовата равностойност на 15 000 евро (29 337 лева).
Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат, включително за предприятията, с които помежду си са предприятия партньори и/или свързани предприятия по смисъла на Закона за малките и средните предприятия (ЗМСП), за периода на прилагане на интервенцията и за едно заявление за подпомагане е до левовата равностойност на 400 000 евро (782 320 лева).
5. Критерии за подбор на заявление за подпомагане
При оценка на заявленията за подпомагане приоритет ще се предоставя на:
- Заявление за подпомагане, подадено от кандидат – жена и млад предприемач;
- Заявление за подпомагане, подадено от кандидат с потенциал за растеж и развитие;
- Инвестиции в цифровизация, технологично интензивни услуги, допринасящи за повишаване на добавената стойност;
- Заявления за подпомагане, включващи инвестиции, които допринасят за съживяване на местната икономика;
- Заявление за подпомагане, включващо инвестиции, насочени към опазване на околната среда и борба или адаптация с климатичните промени, в т.ч. устойчива енергия и производства;
- Заявление за подпомагане, включващо инвестиции в иновации;
- Заявление за подпомагане, подадено от кандидати с трайни увреждания;
- Заявление за подпомагане, включващо инвестиции и дейности на територията на райони с природни и други ограничения.
Подпомагат се заявления за подпомагане, получили минимален брой от 10 точки по критериите за подбор.
Критериите за подбор са обсъдени с представители на заинтересованите браншови организации на тематична работна среща, проведена на 25 октомври 2024 г.
На пето заседание на Комитета за мониторинг на Стратегическия план, проведено на 13.11.2024 г., беше обсъдено предложение за критерии за подбор на заявления за подпомагане, насочени към развитие на услуги и е взето решение за допълнително прецизиране. В тази връзка на 13 януари 2025 г. се състоя втора тематична работна среща за обсъждане на критериите за подбор на заявления за подпомагане, насочени към развитие на услуги с представители на заинтересованите браншови организации.
Kритерии за подбор и методика за оценка на заявленията за подпомагане по интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, насочени към подпомагане на инвестиции за развитие на услуги са гласувани на писмена процедура на Комитета за мониторинг на Стратегическия план, проведена в периода 24 януари – 07 февруари 2025 г. и удължена в тридневен срок за период 11 февруари – 14 февруари 2025 г.
В насоките е предвидено извършване на предварителна оценка по критериите за подбор, която съгласно чл. 11, ал. 1 от Наредба № 4 от 2024 г. се осъществява когато, заявената финансова помощ на подадените заявления за подпомагане надвишава с повече от 50 на сто бюджета, определен в условията за кандидатстване за съответния прием.
6. Условията за изпълнение
Държавен фонд „Земеделие“ като единствената акредитирана разплащателна агенция следва да извършва плащанията по интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ като спазва бюджетната дисциплина.
В Условията за изпълнение са уредени изискванията, свързани с техническото изпълнение на заявленията за кандидатстване, финансовото изпълнение на проектите и плащане, както мерки за информация и публичност.
Съгласно условията за изпълнение ще бъде допустимо авансово плащане не повече от един път за периода на изпълнение на заявлението за подпомагане и междинно плащане не повече от един път за периода на изпълнение на заявлението за подпомагане.
В съответствие с чл. 53, ал. 2 от Наредба № 4 от 2024 г. за реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, за сключване и изменение на административни договори, за налагане на административни санкции за интервенциите по чл. 73, 74, 75, чл. 77, параграф 1, букви „а“, „в“–„е“ и чл. 78 от Регламент (ЕС) 2021/2115, за условията и реда за изплащане, за отказ за изплащане и намаления на плащанията, и за оттегляне на изплатената финансова помощ за интервенциите по чл. 73, 74, 75, 77 и 78 от същия регламент, в условията за изпълнение са описани определени изключения от изискванията към бенефициентите.
В проекта на насоки са включени и условия, гарантиращи ефективно и ефикасно предоставяне на финансова помощ, и минимизиращи риска от създаване на изкуствени условия за заобикаляне на правилата. Част от включените условия са основани на опита от прилагане на програмите за развитие на селските райони за предходни програмни периоди.
С оглед лимитирания финансов ресурс и ограниченията, във времевата рамка, поставени от европейските нормативни актове, с избора на условията се цели най-добро насочване на подкрепата за осигуряване избор на проекти, който гарантира реализиране на инвестициите, недопускане на загуба на финансов ресурс и постигане на ефективност на процедурата.
Проектът на насоки за кандидатстване е обсъден с представители на заинтересованите браншови организации на тематична работна среща, проведена на 12 февруари 2025 г.
В съответствие с чл. 68, ал. 3 от Закона за подпомагане на земеделските производители проектът на заповед, ведно с условията за кандидатстване и условията за изпълнение, са публикувани на на Стратегическия план и в Система за електронни услуги преди тяхното утвърждаване. Предоставен е срок не по-кратък от седмица заинтересованите лица да изпращат писмени предложения и възражения по публикуваните проекти.
В съответствие с разпоредбата на чл. 7 от Закона за държавните помощи, проектът на Насоки е съгласуван за съответствие с приложимите правила за държавните помощи с министъра на финансите.
Срок
Детайли за приема на документи
Управляващият орган на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. представя за обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по
Детайли за приема на документи
Управляващият орган на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. представя за обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по интервенция ІІ.Г.13 „Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 година.
Прилагането на интервенция ІІ.Г.13 „Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“, включена в Стратегическия план, има следните цели:
- Да допринесе за смекчаване и адаптиране към промените в климата;
- Да намали незаконните дейности в горските територии;
- Да допринесе за спиране на загубата на биологично разнообразие.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 11 913 180 лева.
Заявленията за подпомагане ще се подават изцяло по електронен път чрез СЕУ на следния интернет адрес: https://seu.dfz.bg
Писмени предложения и коментари по горепосочените документи могат да се изпращат в срок до 20 февруари 2025 г. (включително) на следната електронна поща: rdd@mzh.government.bg или чрез Системата за електронни услуги, като ясно се посочва наименованието на интервенцията.
Предложенията и коментарите следва да бъдат представени в свободен текст, в рамките на електронното писмо (e-mail) или да бъдат приложени в отделен файл във формат „doc”.
Индикативна дата на обявяване на процедурата: 21.02.2025 г.
Дата на публикуване на проекта за обществено обсъждане: 13.02.2025 г.
Краен срок за предоставяне на коментари: 20.02.2025 г.
Email адрес: rdd@mzh.government.bg
Можете да изтеглите файловете тук:

1. Цел на приема:
В рамките на периода за прием на заявления за подпомагане се подпомагат заявления, които допринасят за постигане на целите на интервенцията.
2. Допустими дейности:
Съгласно индикаторния финансов план предвиден в интервенция „ІІ.Г.13 – Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“, са:
2.1. Изграждане и оборудване на наблюдателни пунктове за борба с незаконното транспортиране и преработка на дървесина;
2.2. Закупуване на информационно и телекомуникационно оборудване и средства за наблюдение и противодействие на незаконните посегателства над горските и дивечови ресурси;
2.3. Създаване, подобряване и поддръжка на софтуерни приложения за отчетност и контрол на извършваните дейности в горските територии и ловното стопанство.
3. Териториален обхват и кандидати:
Дейностите по интервенцията се осъществят на територията на Република България.
4. Бюджет по приема:
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по интервенцията е в размер на 11 913 180,00 лева. Левовата равностойност е определена по официален курс на Европейска централна банка, а именно: EUR 1 = BGN 1.9558.
5. Минимален и максимален размер на заявените разходи за подпомагане и интензитет на финансовата помощ:
Минималният и максималният размер на заявените разходи за едно заявление за подпомагане са определени съгласно предвидените в индикаторният финансов план по интервенция „ІІ.Г.13 – Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“, и са:
5.1. Минималният размер на общите допустими разходи, за които се кандидатства по тази интервенция за едно заявление за подпомагане, е левовата равностойност на 30 000 евро.
5.2. Максималният размер на общите допустими разходи, за които се кандидатства по тази интервенция за едно заявление за подпомагане е до левовата равностойност на 300 000 евро.
5.3. Максималният размер на общите допустими разходи за целия период на прилагане на СП (2023-2027) по тази интервенция за един кандидат е до левовата равностойност на 600 000 евро.
За всички дейности е предвидено, че максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 100% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи, в съответствие със Стратегическия план и чл. 73, пар. 4, от Регламент (ЕС) 2021/2115.
6. Условия за допустимост на дейностите/инвестиции, в т.ч. срок за изпълнение на одобрените заявления за подпомагане:
С цел да се внесе яснота и лесно да могат да се ориентират кандидатите при подготовката на заявленията за подпомагане, условията за допустимост на дейностите са съобразени с изискванията на Регламент (ЕС) 2021/2115, Закона за подпомагане на земеделските производители, Наредба № 4 от 2024 г., както и националното законодателство в областта на околната среда и водите, както и устройство на територията.
На заседание на работна група „Гори и горско стопанство“ към Комитета за наблюдение на Стратегическия план, проведена на 28.01.2025 г. бе взето решение дейността „Изграждане и оборудване на наблюдателни пунктове за борба с незаконното транспортиране и преработка на дървесина“, да бъде изключена от допустимите за подпомагане дейности, като остарял подход.
Всяко одобреното заявление за подпомагане се изпълнява в срок до 24 месеца от датата на подписването на административния договор, но не по-късно от 1 септември 2029 г.
7. В раздел „Условия за допустимост на разходите и избрана система за оценка на обоснованост на разходите“ е посочено, че разходите от Раздел 10. „Допустими разходи“ са допустими, ако са извършени след подаване на заявлението за подпомагане, с изключение на разходите по т. 3.
За разходите по т. 3 от Раздел 10. „Допустими разходи“, извършени преди датата на подаване на заявлението за подпомагане, кандидатите, които се явяват възложители по чл. 5 и 6 от ЗОП, при подаване на заявлението за подпомагане представят заверено от възложителя копие на всички документи от проведената съгласно изискванията на ЗОП обществена поръчка.
8. Приложим режим на минимални/държавни помощи:
Подпомагането по интервенцията представлява държавна/минимална помощ и е подробно обосновано в раздел 13. „Приложим режим на минимални/държавни помощи“ на Условията за кандидатстване.
9. Критерии за подбор:
1. Предварителна оценка на заявления за подпомагане се извършва, когато заявената финансова помощ по подадените заявления за подпомагане надвишава с повече от 50 на сто бюджета по приема. Предварителната оценка се извършва по реда на чл. 11 от Наредба № 4 от 2024 г.
2. Критерии за подбор, по които ще бъдат класирани постъпилите за подпомагане заявления са:
2.1. Според вида на кандидата;
2.2. Размера на територията, върху която бенефициента упражнява функциите си по опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности;
2.3. Броя на констатирани нарушения за последните 5 години за които има образувано административно наказателно производство;
2.4. Участие на кандидата в изпълнението на проекти с европейско финансиране за последните 5 години.
Финансират се заявления за подпомагане, получили най-малко 30 точки, съгласно критериите за подбор.
Критериите за подбор са гласувани на 5-то заседание на Мониторинговия комитет на Стратегическия план, проведено на 13 ноември 2024 г.
В Условията за кандидатстване е предвидено извършване на предварителна оценка по критериите за подбор, когато заявената финансова помощ на подадените заявления за подпомагане надвишава с повече от 50 на сто бюджета, определен в раздел 5 „Бюджет по приема“, съгласно чл. 11, ал. 1 от Наредба № 4 от 2024 г.
10. Условия за изпълнение:
Държавен фонд „Земеделие“ като единствената акредитирана разплащателна агенция следва да извършва плащанията по интервенция „ІІ.Г.13 – Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“, като спазва бюджетната дисциплина. В Условията за изпълнение са уредени изискванията, свързани с техническото изпълнение на заявленията за подпомагане, финансовото изпълнение на проектите и плащане, както и мерки за информация и публичност.
Съгласно условията за изпълнение ще бъдат допустими едно авансово и едно междинни плащания.
Допуснато е откриването на процедури за избор на изпълнител на дейности по заявлението за подпомагане по реда на Закона за обществените поръчки да се извършва и преди сключването на административният договор, но не по-рано от датата на подаване на заявлението за подпомагане.
Съгласно чл. 119 от Регламент (ЕС) 2021/2115 промени в Стратегическия план по отношение на измененията в интервенциите, съфинансирани от ЕЗФРСР влизат в сила от датата, на която е представена нотификацията да Европейската комисия, или от датата, на която е подадено искането за изменение на Стратегическия план. При промени в интервенциите в областта на развитие на селските райони, държавите членки разполагат с гъвкавост да приложат промените, след изпращане на уведомление до Европейската комисия.
Предвидено е изискване за бенефициентите да сключат договорите с изпълнителите за всички разходи по одобреното заявление за подпомагане в срок до 15 месеца от подписването на административният договор, който може да бъде удължен с шест месеца.
Проектът на насоки за кандидатстване е обсъден на работна група „Гори и горско стопанство“ към Комитета за наблюдение на Стратегическия план, проведена на 28.01. 2025 г.
Срок
04мартЦелодневен30апрФитосанитарен котрол
Детайли за приема на документи
30 април е крайният срок за регистрация и актуализация в системата за фитосанитарен контрол на БАБХ. Той важи за стопаните, които произвеждат и/или отглеждат растения и растителни продукти, с
Детайли за приема на документи
30 април е крайният срок за регистрация и актуализация в системата за фитосанитарен контрол на БАБХ. Той важи за стопаните, които произвеждат и/или отглеждат растения и растителни продукти, с които могат да се пренасят карантинни вредители. Регистрацията се прави в Областната дирекция по безопасност на храните, на чиято територия фермерите ще осъществяват дейността си. Всяка година те са длъжни да подават декларация, ако има промяна в тази дейност.
Срок
04мартЦелодневен15майКампания 2025
Детайли за приема на документи
От 4 март до 15 май се приемат заявления без санкции за директни плащания за Кампания 2025. След това се начислява по 1% санкция за всеки ден закъснение в периода 16
Детайли за приема на документи
От 4 март до 15 май се приемат заявления без санкции за директни плащания за Кампания 2025. След това се начислява по 1% санкция за всеки ден закъснение в периода 16 май – 9 юни 2025 г.
Срок
Детайли за приема на документи
От 17 март до 31 октомври 2025 г. в областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) се приемат заявления за сертифициране на стопанствата в сектор
Детайли за приема на документи
От 17 март до 31 октомври 2025 г. в областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) се приемат заявления за сертифициране на стопанствата в сектор „Плодове и зеленчуци“ по стандарта GLOBAL G.A.P. 100 000 лв. е бюджетът по помощта за 2025 г., одобрен от УС на ДФЗ.
Подпомагането е насочено към малки и средни предприятия, както и към признати групи или организации на производителите на плодове и зеленчуци. Целта е чрез въвеждане на стандарта GLOBALG.A.P. да се оптимизира процесът по производство на качествени селскостопански продукти в сектор „Плодове и зеленчуци“, да се намали използването на химически суровини и да се сведе до минимум вредното въздействие върху околната среда на земеделските операции.
При спазване изискването за стимулиращ ефект (чл. 6, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2022/2472), работата по дейността, предмет на подпомагане с държавната помощ, не може да започне преди подаване на писмено заявление до предоставящия орган.
Кандидатите предоставят в ДФ “Земеделие“ отчетните документи, доказващи успешно приключилата сертификация по стандарта GLOBAL G.A.P, до 28 ноември 2025 г. Срокът за изплащане на помощта е до 30 работни дни от представяне на документите.
Подкрепата се предоставя за максимален период от седем години и е ограничена до:
– 1 500 лв. с включен ДДС, на бенефициер годишно;
– 6 000 лв., с включен ДДС, на група/организация годишно.
Като задължително условие за предоставяне на подпомагане е получаването на валиден сертификат за съответствие със стандарта GLOBALG.A.P.
1. Срок за кандидатстване: от 17 март до 31 октомври 2025 г.
2. Срок за представяне на документи по т. 6 на Раздел II от настоящите указания: до 28 ноември 2025 г.
3. Срок за изплащане на средствата по схемата за подпомагане: до 30 работни дни от представяне на документите по т. 6 на Раздел II от настоящите указания.
Срокове за кандидатстване:
Начален срок: 17.03.2025 г.
Краен срок: 31.10.2025 г.
Виж пълните указания ТУК.
Срок
24мартЦелодневен09майЗИМНИ ПРЪСКАНИЯ ПРЕЗ 2025 ГОДИНА – ПЪРВА ЧАСТот 24 март до 09 май 2025 г.
Детайли за приема на документи
Цел на помощта – контрол и ограничаване разпространението на вредители по трайните насаждения (семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза), чиито зимуващи форми
Детайли за приема на документи
Цел на помощта – контрол и ограничаване разпространението на вредители по трайните насаждения (семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза), чиито зимуващи форми се повлияват от мерки, приложени извън вегетационния период на културите.
Помощта се предоставя за компенсиране на част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи трайни насаждения, (семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза), по закупуване на продукти за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители, съобразно Програмата, за т.нар. „зимни пръскания”
V. СРОКОВЕ НА ПОМОЩТА (допълнение с решение на УС, Протокол № 228/07.05.2024 г.)
1. Сроковете за кандидатстване и представяне на документи по Раздел ІІ и Раздел ІІІ от схемата се определят от УС на ДФ „Земеделие” на два етапа, както следва:
1.1. За продуктите за растителна защита, за контрол на вредители през зимния сезон, които се прилагат през пролетта в периода след преминаване на студовете до набъбване на пъпките:
1.1.1. Срок за подаване на заявления и представяне на документи по т. 1 и т. 2 от Раздел ІІІ на настоящите указания: от 24 март до 09 май 2025 г.
1.1.2. Срок за изплащане на средствата:до 09 юни 2025 г.
1.2. За продуктите за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители през зимния сезон, които се прилагат през есента в периода на масов листопад:
Срок за подаване на заявления и представяне на документи по т. 1 и т. 2 от Раздел ІІІ на настоящите указания: от 03 ноември до 25 ноември 2025 г.
Срок за изплащане на средствата: до 20 декември 2025 г.
2. Допуска се изплащане на помощта и след срока, при възникнали казуси и обстоятелства, изискващи извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициер.
Срокове за кандидатстване:
Начален срок: 24.03.2025 г.
Краен срок: 09.05.2025 г.
ВИЖ ПЪЛНИТЕ УКАЗАНИЯ ТУК.
Срок
Детайли за приема на документи
Цел на помощта – контрол и ограничаване разпространението на вредители по лозата (род Vitis). Помощта се предоставя за компенсиране на част от разходите на
Детайли за приема на документи
Цел на помощта – контрол и ограничаване разпространението на вредители по лозата (род Vitis).
Помощта се предоставя за компенсиране на част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи лози (род Vitis) по закупуване на продукти за растителна защита, които се използват за предотвратяване, контрол и ограничаване разпространениетона вредители, съобразно Програмата.
V. СРОКОВЕ НА ПОМОЩТА
Сроковете за кандидатстване, представяне на документи по Раздел ІІ и Раздел ІІІ от схемата и изплащане на помощта се определят с Указания на ДФЗ за предоставяне на помощта през съответната година.
1. Срок за подаване на заявления и представяне на документи по т. 1 и т. 2 от Раздел ІІІ на настоящите указания: от 24 март до 14 ноември 2025 г.
2. Срок за изплащане на средствата: до 10.12.2025 г.
Допуска се изплащане на помощта и след срока, при възникнали казуси и обстоятелства, изискващи извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициер.
Срокове за кандидатстване:
Начален срок: 24.03.2025 г.
Краен срок: 14.11.2025 г.
ВИЖ ПЪЛНИТЕ УКАЗАНИЯ ТУК.
Срок
Детайли за приема на документи
Държавен фонд „Земеделие“ предоставя кредити на пчеларите за реализация на одобрените им проекти по интервенции в сектор „Пчеларство“. От възможността могат да се възползват пчелари
Детайли за приема на документи
Държавен фонд „Земеделие“ предоставя кредити на пчеларите за реализация на одобрените им проекти по интервенции в сектор „Пчеларство“. От възможността могат да се възползват пчелари с одобрени проекти по следните интервенции, съгласно Наредба № 8 от 20.06.2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г. в сектора на пчеларството:
• Интервенции по чл. 4, точка 2 „Борба срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата“, буква а) „Третиране на пчелните семейства срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата“ от Наредба № 8 от 20.06.2023 г. (IE2А);
• Интервенции по чл. 4, точка 3 „Подновяване на пчелните кошери в Съюза, включително развъждане на пчели“ за дейността „Подновяване и/или увеличаване броя на пчелните кошери“ от Наредба № 8 от 20.06.2023 г. (IE3);
• Интервенции по чл. 4, точка 4 „Рационализиране на подвижното пчеларство“, буква а) „Подпомагане закупуването на нов инвентар, необходим при практикуване на подвижно пчеларство“ от Наредба № 8 от 20.06.2023 г. (IE4A);
• Интервенции по чл. 4, точка 5 „Инвестиции в материални и нематериални активи“ от Наредба № 8 от 20.06.2023 г. (IE5);
• Интервенции по чл. 4, точка 7 „Действия за запазване или увеличаване на наличния брой пчелни кошери в Съюза, включително развъждане на пчели“ за дейността „Запазване/възстановяване и/или увеличаване броя на пчелните семейства“ от Наредба № 8 от 20.06.2023 г. (IE7).
Кандидатстването се осъществява чрез Системата за електронни услуги (СЕУ).
Срок
15апрЦелодневен30прием на заявления за хуманно отношение към птициКраен срок: 30.04.2025 г.
Детайли за приема на документи
От 15 април 2025 г., в областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ започва приемът на заявления за участие по схемата „Помощ за реализиране на
Детайли за приема на документи
От 15 април 2025 г., в областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ започва приемът на заявления за участие по схемата „Помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците“. Помощта се предоставя годишно за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни ангажименти, поети за най-малко 5 години.
През 2025 г. птицевъдите ще получат 42 млн. лв. по помощта за хуманно отношение.
Документи за държавната помощ за хуманно отношение към птиците се подават до 30 април, като изплащането на помощта ще започне от 12 май 2025 г. По видове птици помощта е както следва:
Кокошки – носачки (мин. от 18-та макс. до 90-та седмица) – 200,89 лева на животинска единица;
Родители (мин. от 18 макс. до 70-та седмица) – 414,33 лева на животинска единица;
Бройлери – 39,68 лева на животинска единица;
Пуйки – 67,69 лева на животинска единица;
Гъски – 67,69 лева на животинска единица;
Патици (мюлари и/или пекински до 84 дни) – 60,67 лева на животинска единица.
16апрЦелодневен20юниПрием Консултантски услугиКрайна дата: 20.06.2025 г.
Детайли за приема на документи
„Подкрепа за разширяване на капацитета за предоставяне на съветнически услуги“ по интервенция II.И.1 „Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет“ от СПРЗСР 2023 – 2027
Детайли за приема на документи
„Подкрепа за разширяване на капацитета за предоставяне на съветнически услуги“ по интервенция II.И.1 „Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет“ от СПРЗСР 2023 – 2027 г.
Целта на процедурата е да се разшири капацитета за предоставяне на консултантски услуги посредством подпомагане функционирането на мобилните общински центрове (офиси) за предоставяне на съветнически услуги, създадени към НССЗ по подмярка 2.2 „Създаване на консултантски услуги“ от ПРСР 2014-2020 г., за да се гарантира възможността за предоставяне на безплатни индивидуални съвети за земеделски стопани на територията на до 96 общини, предвидени в условията за кандидатстване.
Кандидатът може да иска разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици след началната дата на приема, но не по-късно от 07.05.2025 г. включително. Исканията могат да се изпращат само на електронната поща: rdd@mzh.government.bg или чрез Системата за електронни услуги, секция „Коментар“, намираща се под прикачените документи на настоящата страница, като ясно се посочва наименованието на приема.
Начална дата на прием: 16.04.2025 г.
Крайна дата на прием: 20.06.2025 г.
Краен срок за предоставяне на коментари: 07.05.2025 г.
Краен срок за публикуване на разяснения: 19.05.2025 г.
Може да кандидатствате от тук: https://seu.dfz.bg
22апрЦелодневен16майРОДОСЛОВНА КНИГА НА ЖИВОТНИТЕКраен срок: 16.05.2025 г.
Детайли за приема на документи
Цел на помощта Помощта е насочена към микро, малки и средни предприятия – животновъди (регистрирани земеделски стопани).
Детайли за приема на документи
Цел на помощта
Помощта е насочена към микро, малки и средни предприятия – животновъди (регистрирани земеделски стопани).
Целта на помощта е подпомагане на селекционните дейности в животновъдния сектор чрез предоставяне на субсидирани услуги (за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните) от одобрени развъдни организации по реда на чл. 29 б, ал. 1 от Закона за животновъдството или от Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ), в случаите, в които няма одобрена развъдна организация (РО) за определена порода.
Бенефициенти по помощта не могат да бъдат предприятия в затруднение по съгласно чл. 1, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2022/2472 от 14 декември 2022 година относно деклариране на някои категории помощи в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
IV. СРОКОВЕ НА ПОМОЩТА
1. Срок за кандидатстване за І транш: от 22 април до 16 май 2025 г.
2. Срок за сключване на договорите и изплащане на І транш на помощта: до 30 май 2025 година, след представяне на отчет за дейността и финансов отчет за 2024 г. в ИАСРЖ/МЗХ.
3. Срок за кандидатстване за ІІ транш: от 25 август до 12 септември 2025 г. след проверка от ИАСРЖ/МЗХ на извършените дейности от развъдните организации/ ИАСРЖ и представените финансови отчети за 2024г.
4. Срок за сключване на анекси и изплащане на помощта за ІІ транш: до 30 септември 2025 г.
5. Допуска се сключване на договори/анекси и изплащане на помощта и след срока, при възникнали казуси и обстоятелства, изискващи извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициент.
Срокове за кандидатстване:
Начален срок: 22.04.2025 г.
Краен срок: 16.05.2025 г.
22апрЦелодневен05майприем ХУМАННО ОТНОШЕНИЕ КЪМ СВИНЕ-майки
Детайли за приема на документи
Подкрепа на земеделски стопани, извършващи дейност в първичното селскостопанско производство за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към животните
Детайли за приема на документи
Подкрепа на земеделски стопани, извършващи дейност в първичното селскостопанско производство за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към животните в сектор свиневъдство.
13. Срокове
13.1. Срок за прием на заявления:
13.1.1. За подпомагане на свине – майки: от 22.04.2025 г. до 05.05.2025 г.
13.1.2. За подпомагане на прасета за угояване:
а) първи транш: от 12.05.2025 до 23.05.2025 г.
б) втори транш: от 04.09.2025 до 19.09.2025 г.
в) трети транш: от 06.10.2025 до 20.10.2025 г.
13.2. Срок за изплащане на помощта: до едномесечен срок след крайната дата за подаване на заявления.
13.3. Допуска се сключване на договори и изплащане на помощта и след срока, при извършване на проверки и при възникнали неточности и казуси, изискващи извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициер.
Предстои Следващ прием след
01майЦелодневен31Схема „Училищен плод“ и Схема „Училищно мляко“Краен срок: 31.05.2025 г.
Детайли за приема на документи
Срокове за кандидатстване: Начален срок: 01.05.2025 г. Краен срок: 31.05.2025 г.
Детайли за приема на документи
Срокове за кандидатстване:
Начален срок: 01.05.2025 г.
Краен срок: 31.05.2025 г.
Условия за кандидатстване:
Заявителите по схемите подават лично или чрез упълномощено лице заявление за одобрение по образец, утвърден от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“, в срок от 1 до 31 май. Заявлението се подава в областната дирекция на ДФЗ по седалище и адрес на управление на заявителя. Изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ може със заповед да определи допълнителни срокове за подаване на заявления за участие във всяка от схемите.
Насоки за кандидатстване:
Заявителите по чл. 13, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения – Схема „Училищен плод“ и Схема „Училищно мляко“ прилагат към заявлението по ал.1 – график на датите на доставки на продуктите по чл. 9, 10 и 11а от наредбата.
Заявителите по чл. 13, ал. 1, т. 2 – 4 от наредбата прилагат към заявлението по ал. 1 – график на датите на доставки на продуктите по чл. 9, 10 и 11а, съгласуван с директора на учебното заведение.
Доставките на продукти по схемите се извършват през учебната година в периода от 15 септември до 31 юли. Доставки на продуктите по схемите се извършват, след като заявителите получат одобрение по чл. 15, ал. 1 от наредбата и в съответствие с графика на доставките по чл. 14, ал. 4, т. 4 от наредбата, съобразен с броя на децата и учениците, които редовно посещават учебното заведение
В срок до 10 дни след издаването на акт за одобрение по ал. 1 заявителят може да извърши промяна на предоставения график по чл. 14, ал. 4, т. 4 и ал. 5, т. 6 от наредбата, като искането се предоставя в съответната областна дирекция на Държавен фонд „Земеделие“. Промяна на предоставения график от заявителя се извършва и при промяна на учебните дни от компетентните органи. Новият график трябва да е одобрен от директора на съответното учебно заведение.
Документи за одобрение по „Училищни схеми“
Заявление за одобрение по „Училищни схеми“
Документи за изпълнение:
ПРОДУКТИ | ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ИЗВЪРШАНЕ НА ДОСТАВКИТЕ |
---|---|
МЛЯКО И МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ | • Млякото и млечните продукти трябва да са произведени в обекти, регистрирани по реда на чл. 23 от Закона за храните за съответната група храни.• Млечните продукти и млякото се доставят в индивидуални или неиндивидуални опаковки с ненарушена цялост, които отговарят на изискванията на Регламент (ЕО) № 1935/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 27 октомври 2004 г.• Продукти в неиндивидуални опаковки могат да се доставят и да бъдат отваряни, нарязвани или разливани само в детските градини, които разполагат с помещения за приготвяне или раздаване на храна, регистрирани по реда на чл. 23 от Закона за храните. Предоставянето на мляко и млечни продукти, доставени в неиндивидуална опаковка, става при подходящи условия чрез нарязване или разливане на индивидуални порции за всяко дете в подходящи съдове в зависимост от вида и условията на обекта за раздаване на храна.• Броят на доставките на мляко и млечни продукти за една учебна година е не повече от 50. Най-малко 1/2 от доставките на всеки заявител са прясно пастьоризирано мляко или кисело мляко, като най-малко една доставка месечно е прясно пастьоризирано мляко. Броят на доставките на сирене и кашкавал не надвишава броя на доставките на прясно пастьоризирано мляко за съответния месец. Продуктите се раздават равномерно чрез извършване средно по две доставки на седмица, но не повече от 10 доставки на месец. • По схема „Училищно мляко“ се разпределят най-малко 3 различни вида продукти месечно. За една учебна година 9 от доставките трябва да са на биологично произведено прясно пастьоризирано мляко и млечни продукти, 6 от които произведени от оператори, вписани в регистъра по чл. 16а, ал. 1, т. 1 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз. Доставените количества биологично произведени мляко и млечни продукти се вземат предвид при контрола за спазване по ал. 1, изречения второ и трето.“• Когато доставчикът по схемите не е производител на мляко и млечни продукти, доставяните от него количества конвенционално и биологично произведени мляко и млечни продукти в учебните заведения се придружават от предавателно-приемателен протокол, подписан от производителя/оператора или групата/организацията на производители, призната със заповед на министъра на земеделието и храните, от когото/която са закупени, и от доставчика. Протоколът се съставя в три екземпляра, като единият остава при производителя/оператора/групата/организацията на производители, вторият е за доставчика, а третият се прилага към заявката за плащане. Протоколът е по образец на изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“.• Раздаваните мляко и млечни продукти не се използват за приготвяне на други ястия с добавена сол и растителна мазнина и не се включват в състава на топлинно обработени продукти.• Биологично произведените мляко и млечни продукти трябва да са закупени или доставени от оператори, вписани в регистъра по чл. 16а, ал. 1, т. 1 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз. |
ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ | • Предоставят се само пресни плодове и зеленчуци, конвенционално или биологично произведени, като се извършват не повече от 50 доставки за учебна година.• Най-малко 26 от доставките на плодове и зеленчуци са на продукти, произведени от земеделски стопани, регистрирани по Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани• Количествата плодове и зеленчуци, конвенционално и биологично произведени от земеделски стопани, регистрирани по Наредба № 3 от 1999 г., се придружават от предавателно-приемателен протокол, подписан от земеделския стопанин/оператора или групата/организацията на производители, призната със заповед на министъра на земеделието и храните, от когото/която са закупени, и от доставчикa в случаите, когато доставчикът не доставя продукти собствено производство. Протоколът се съставя в три екземпляра, като единият остава при земеделския стопанин/ оператора/групата/организацията на производители, вторият е за доставчика, а третият се прилага към заявката за плащане. Протоколът е по образец на изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“.• Забранява се предоставянето в учебните заведения на генетично модифицирани плодове и зеленчуци.• Плодовете и зеленчуците се съхраняват, почистват, измиват, опаковат и доставят от обекти, регистрирани по реда на чл. 23 от Закона за храните.• Плодовете и зеленчуците се предоставят под формата на порции за всяко дете или ученик с тегло съгласно приложение № 2 от наредбата, почистени и опаковани във вид, посочен в същото приложение. Допуска се отклонение в теглото на плодовете и зеленчуците до +/- 20 на сто.• По Схема „Училищен плод“ се предоставят най-малко 4 различни вида плодове и/или зеленчуци месечно. За една учебна година 9 от доставките са на биологично произведени плодове и/или зеленчуци, 6 от които произведени от земеделски стопани, регистрирани по Наредба № 3 от 1999 г., вписани в регистъра по чл. 16а, ал. 1, т. 1 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз. Доставените количества биологично произведени плодове и зеленчуци се вземат предвид при контрола за спазване на изискването по ал. 1, изречение второ.• От общия брой доставки за една учебна година съгласно ал. 1 до четири доставки са на малини/боровинки.• Плодовете и зеленчуците по схема „Училищен плод“ се предоставят в деня на доставката отделно от основните хранения и не могат да се използват за приготвяне на ястия.• Плодовете и зеленчуците се предоставят се само на включени в групата деца или ученици в класа, които отговарят на изискванията на чл. 8 от наредбата. Когато част от децата или учениците отсъстват, доставените за съответния ден количества плодове и зеленчуци се разпределят между присъстващите деца и ученици.• Плодовете и зеленчуците се предоставят на децата и учениците равномерно чрез извършване средно по две доставки на седмица, но не повече от 10 доставки на месец.• Предоставяните по схемата конвенционално произведени плодове и зеленчуци следва да бъдат придружени със сертификат за съответствие на качеството съгласно Наредба № 16 от 2010 г. за изискванията за качество и контрол за съответствие на пресни плодове и зеленчуци, издаден на името на земеделския стопанин, произвел плодовете и зеленчуците, или на името на доставчика.• Биологично произведените плодове и зеленчуци трябва да са доставени от оператори, вписани в регистъра по чл. 16а, ал. 1, т. 1 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз. |
ПЧЕЛЕН МЕД | Предоставянето на пчелен мед на децата и учениците е задължителна съпътстваща мярка и се изпълнява от доставчиците по схемите и трябва да отговаря на следните изисквания: • Да е произведен на територията на Европейския съюз съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 853/2004;• Да е биологично произведен и да отговаря на изискванията на Наредбата за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека, приета с Постановление № 3 на Министерския съвет от 2023 г. (ДВ, бр. 4 от 2023 г.);• Да се доставя от обекти, регистрирани по чл. 23 от Закона за храните за съответната група храни.• Да е закупен или доставян от оператори, вписани в регистъра по чл. 16а, ал. 1, т. 1 от Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз.• Пчелният мед трябва да се доставя в индивидуални опаковки с ненарушена цялост. Допустимото количество, разпределяно по схемата, е от 12 до 15 грама на ден за дете.• Одобрените доставчици прилагат като съпътстваща мярка предоставяне на пчелен мед на децата и учениците най-малко 3 и не повече от 6 пъти за учебна година.• Пчелният мед се доставя в учебните заведения съгласно предварително изготвен график на доставките. Графикът се съгласува с директора на учебното заведение. |
ПОДАВАНЕ НА ЗАЯВКИ ЗА ПЛАЩАНЕ | Одобрените заявители по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ подават в областната дирекция на Държавен фонд „Земеделие“ по тяхното седалище заявки за плащане – на хартиен и електронен носител, от 1-во до 10-о число на месеца, следващ отчетния период. Когато последните един или два дни са почивни, срокът за подаване на заявки за плащане изтича след първия работен ден, следващ почивните дни. Отчетният период не трябва да е по-малък от един месец и не трябва да надхвърля 3 месеца. Не се налагат санкции, когато заявките за плащане са подадени от 1-во до 10-о число на третия месец след изтичане на отчетния период. |
Документи за плащане по „Училищни схеми“
Приемно-предавателен протокол за закупени продукти
Приемно-предавателен протокол при доставяне на продукти
Методика и цени
Стандартни таблици валидни от учебната 2024/2025 г. до 2028/2029 г.
Стандартни таблици валидни за учебната 2023/2024 г.
Стандартни таблици валидни за периода от 01.02.2023 г. до края на учебната 2022/2023 г.
Стандартни таблици валидни за периода от 15.09.2022 г. до 31.01.2023 г.
Стандартна таблица за единични цени на мляко и млечени продукти конвенционално и биологично произведени, валидни за периода от 15.09.2022 г. до 31.01.2023 г.
Стандартна таблица за единични цени на биологично произведен пчелен мед, валидни за периода от 15.09.2022 г. до 31.01.2023 г.
Актове за одобрение за учебната 2023/2024 г.
Актове за одобрение за учебната 2024/2025 г.
Актове за отказ от одобрение за учебната 2024/2025 г.