Държавен фонд „Земеделие“ е изплатил над 84 млн. евро (около 165–166 млн. лв.) по екосхемата за намаляване използването на пестициди. Парите са по т.нар. Еко-НИП – схема от Общата селскостопанска политика, която насърчава фермерите да използват по-малко химически препарати. Подпомагането е за земеделци, които:

Средствата са изплатени на хиляди фермери, участвали в кампанията за съответната година. Подобно плащане през 2024 г. е било към над 14 000 стопани. Целта на схемата е:

Плащанията са част от продължаващото разпределение на субсидиите по екосхемите на ЕС. Допустимите практики са описани в Наредба №3 и включват интегрирано управление на вредителите и ограничаване на химичните обработки

Ставките по интервенцията

Плащането по Еко-НИП се предоставя на хектар допустима земеделска земя и е диференцирано според вида земеползване – обработваеми земи, трайни насаждения и постоянно затревени площи. Ставките, по които е оторизирано плащането, са определени със заповед на министъра на земеделието и храните (РД 09-541 от 18.05.2026 г.), както следва: