Държавен фонд „Земеделие“ е изплатил над 84 млн. евро (около 165–166 млн. лв.) по екосхемата за намаляване използването на пестициди. Парите са по т.нар. Еко-НИП – схема от Общата селскостопанска политика, която насърчава фермерите да използват по-малко химически препарати. Подпомагането е за земеделци, които:
- прилагат екологични практики,
- намаляват употребата на препарати за растителна защита,
- използват устойчиви методи за борба с вредители.
Средствата са изплатени на хиляди фермери, участвали в кампанията за съответната година. Подобно плащане през 2024 г. е било към над 14 000 стопани. Целта на схемата е:
- по-малко замърсяване на почвите и водите,
- по-здравословна продукция,
- по-щадящо земеделие към околната среда.
Плащанията са част от продължаващото разпределение на субсидиите по екосхемите на ЕС. Допустимите практики са описани в Наредба №3 и включват интегрирано управление на вредителите и ограничаване на химичните обработки
Ставките по интервенцията
Плащането по Еко-НИП се предоставя на хектар допустима земеделска земя и е диференцирано според вида земеползване – обработваеми земи, трайни насаждения и постоянно затревени площи. Ставките, по които е оторизирано плащането, са определени със заповед на министъра на земеделието и храните (РД 09-541 от 18.05.2026 г.), както следва:
- за обработваеми земи – 29,29 евро/ха;
- за трайни насаждения – 164,41 евро/ха;
- за постоянно затревени площи – 5,88 евро/ха.

