Директни плащания Кампания 2025 Промени в Еко-схемите

Стопаните ще могат да поддържат до 7% от обработваемите си площи като угари, промяната е свързана с коригирането на Еко-БРЕИ.
Това стана ясно от думите на Аделина Стоянова, директор на дирекция „Директни плащания“ в МЗХ по време на форум Фермата в Стара Загора.

Всички стопанства, които искат, решат или им е необходимо да поддържат угари заради сеитбооборот, поради неплодородна земя или по други причини, могат да се възползват от тази възможност, като обаче площите под угари, които могат да се заявяват в рамките на тази интервенция, не могат да надхвърлят 7% от обработваемата земя на стопанството„, обясни Стоянова. Необходимата ставка, която е определена за поддържане на угарите в рамките на тази еко-схема е 50 евро на хектар.

Екосхема за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура (Еко-БРЕИ) е сред ревизираните по време на второто изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието интервенции. Новостите по нея започват да действат от началото на 2025 г. и предвиждат добавянето на нова екологична практика за създаване на буферни ивици в обработваеми земи и включването на земите, оставени под угар в обхвата на интервенцията

По екосхемата се стимулира поддържане на екологична инфраструктура в рамките на земеделските стопанства (в обработваеми земи, трайни насаждения и постоянно затревени площи). Интервенцията надгражда изискванията по стандарта за поддържане на добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) 8 – Минимален дял от обработваемата земя, отделена за непроизводствени площи и характеристики, както и ДЗЕС 4 – Изграждане на буферни ивици покрай водните течения по отношение на буферните ивици. 

Екологична практика „Поддържане на екологична инфраструктура видовете екологична инфраструктура и непроизводствени площи“:

1.Живи плетове или Редици от дървета;
2.Отделни дървета;
3.Дървета в група;
4.Дървесни противоерозионни пояси;
5.Синори;
6.Влажни зони;
7.Зелени зони около водни течения;
8.Тераси;
9.Ивици по краищата на гори;
10. Буферни ивици (елементът може да включва различни видове буферни ивици, включително и ивици, заети с естествена растителност по краищата на парцелите с трайни насаждения);
11. Земя оставена под угар върху обработваема земя – допустими по интервенцията могат да бъдат до 7% от обработваемите земи в стопанството, заети с площи оставени под угар;

Не се извършват третирания с препарати за растителна защита при изброените видове зелена инфраструктура и непроизводствени площи с изключение на изрично упоменатите в задължителните за извършване дейности.

Екологична практика „Създаване на буферни ивици в обработваеми земи“:

Екологичната практика включва създаване на буферни ивици в обработваеми земи. Размер на буферните ивици – ширина от 1 м до 20 м. За изчисляване на допустимата площ се използва тегловен коефициент 1.5 и коефициент на преобразуване – 6. Буферните ивици могат да включват различни варианти за покритие – естествена растителност, угар, специфична растителност 
(включително цъфтящи растения) и да не се използват инвазивни видове.

Екологична практика „Райони с ограничения за опазване на определени типове природни местообитания и местообитания на видове от значение за Общността“


По тази екологична практика не се допускат никакви дейности в границите на защитените зони, определени съгласно становището по екологичната оценка. Приложими за всички типове земеползване (обработваеми земи, трайни насаждения и постоянно затревени площи).

Индикативни ставки по Екосхемата за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура (Еко-БРЕИ) за 2025 г.:

  • при обработваеми земи – за площи и дейности над ДЗЕС 8 – 617 евро/ха;
  • при постоянно затревени площи – 244 евро/ха;
  • при трайни насаждения – максимум 1051 евро/ха;
  • при земя, оставена под угар – 50 евро/ха;
  • при местообитания – около 98 евро/ха;
  • при създаване на буферни ивици в обработваеми земи – 451 евро/ха.

Related Articles

ЗЕЛЕНИ ДИРЕКТНИ ПЛАЩАНИЯ (ЗДП)

Зелени директни плащания се отпускат за допустимите площи по Схемата за единноплащане на площ (СЕПП) при условие, че в стопанството, доколкото са приложими занеговия вид…

Акциз нафта 2022

УКАЗАНИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА СХЕМА ЗА ДЪРЖАВНА ПОМОЩ  SA.60138 „Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство“ Помощта се предоставя…

Календар
Субсидии
Видео
Новини