Постоянно затревени площи (ПЗП) 2025

В рамките на екосхемата за подпомагане на постоянно затревените площи (ПЗП), основното задължение на земеделските стопани през 2025 г. е да представят и спазват план за паша на животните.

Основни изисквания по екосхемата:

  1. Изготвяне на план за паша:
    • Планът трябва да бъде изготвен от ветеринарен лекар, зооинженер или агроном.
    • Той трябва да се представи не по-късно от триседмичен срок след края на периода за подаване на заявления за подпомагане.
    • Планът трябва да включва видовете паша и периода на пашата, като тези елементи трябва да бъдат съобразени със спецификата на съответната площ.
  2. Изисквания към пашата:
    • В постоянно затревените площи се извършва екстензивна паша на пастирни животни, като се допуска от 0.3 до 1 животинска единица (ЖЕ) на хектар.
    • Пашата трябва да бъде извършвана за поне 60 дни през 2025 г.
    • Всяка година има забрана за разораване на ПЗП и за преобразуване в друг тип земеползване.
  3. Добавяне на обработваеми земи:
    • От 2025 г. земеделските стопани могат да добавят обработваеми земи към своите ПЗП, при условие че тези земи са заети с фуражни или фуражни протеинови култури.
    • Обработваеми земи с фуражни култури могат да се подпомагат само ако земеделецът е заявил и има допустими за подпомагане постоянно затревени площи и ако прилага практиката за екстензивна паша.
    • Необходимо е да се запази съотношението на животински единици (ЖЕ) към цялата площ (от 0,3 до 1 ЖЕ/ха).

Какво трябва да направят стопаните:

  • Изготвят план за паша, съобразен с площта, за която кандидатстват, и го представят на съответните органи.
  • Спазват правилата за пашата, като гарантират, че техните практики са съобразени с условията за екстензивно пашуване и че няма да разорават или променят предназначението на земята.
  • Поддържат съответното съотношение на животински единици на хектар, което е изключително важно за запазване на правото на подпомагане.

Тази система е важна не само за опазване на природата и биоразнообразието, но и за устойчивото развитие на земеделието и животновъдството в България.

Плащането по екосхемата за постоянно затревени площи и обработваеми земи е на хектар, само когато е установена допустима за подпомагане постоянно затревена площ, на която е приложена земеделската практика за екстензивна паша и е спазено съотношение от 0.3 до 1 ЖЕ/ха на заявените пасищни животни към всички установени по екосхемата площи.

Related Articles

Мери и пасища от ОПФ и ДПФ

Пасищата, мерите и ливадите от държавния и общинския поземлен фонд се отдават под наем или аренда на собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни…

ЗЕЛЕНИ ДИРЕКТНИ ПЛАЩАНИЯ (ЗДП)

Зелени директни плащания се отпускат за допустимите площи по Схемата за единноплащане на площ (СЕПП) при условие, че в стопанството, доколкото са приложими занеговия вид…

СХЕМА ЗА ОБВЪРЗАНО ПОДПОМАГАНЕ ЗА ОВЦЕ-МАЙКИ И/ИЛИ КОЗИ-МАЙКИ ПОД СЕЛЕКЦИОНЕН КОНТРОЛ

Право на подпомагане по схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози- майки имат физически и юридически лица, регистрирани като земеделски стопани, които отглеждат в…

Календар
Субсидии
Видео
Новини