февруари, 2025

Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони- УСЛУГИ

18февр.Целодневен30майИнвестиции за неселскостопански дейности в селските райони- УСЛУГИ

Детайли за приема на документи

Управляващият орган на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. представя за обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по интервенция интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ ( УСЛУГИ ) от Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г.

Прилагането на интервенция интервенция интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ ( УСЛУГИ ), включена в Стратегическия план, има следните цели:

  • диверсификацията на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони;
  • насърчаване на местната конкурентоспособност;
  • постигане на жизненост на населените места в селските райони и повишаване качеството и стандарта на живот, както и подобряване степента на развитие на човешкия капитал и инфраструктура.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 49 000 000 евро.

Заявленията за подпомагане ще се подават изцяло по електронен път чрез СЕУ на следния интернет адрес:https://seu.dfz.bg.

Кандидатите могат да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици след началната дата на приема, но не по-късно от 21 март 2025 г., включително. Приемът на заявления за подпомагане, който ще се извършва чрез Системата за електронни услуги (СЕУ), ще продължи до 30 май 2025 г., 23:59 часа.

 Пълният пакет документи по този прием може да намерите на адрес: https://seu.dfz.bg/drupal/?q=SPRZSR.

  1. Цел на приема:

Финансовата помощ по приема е насочена към подпомагане на заявления, насочени към развитие на услуги. Подкрепа се предоставя за дейности, които допринасят за постигане на целите на интервенцията II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ и имат принос за постигане специфичните цели на Стратегическия план.

Прилагането на интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, включена в Стратегическия план, има следните цели:

  • диверсификацията на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони;
  • насърчаване на местната конкурентоспособност;
  •  постигане на жизненост на населените места в селските райони и повишаване качеството и стандарта на живот, както и подобряване степента на развитие на човешкия капитал и инфраструктура.

С прилагането по интервенцията ще се постигне и принос към специфична цел SO7 на Стратегическия план: Привличане и запазване на млади земеделски стопани и други нови земеделски стопани и улесняване на устойчиво развитие на стопанска дейност в селските райони, както и към специфична цел SO8: Популяризиране на заетостта, растежа, равенството между половете, включително и участието на жени в селското стопанство, социално приобщаване и местно развитие в селските райони, включително кръговата биоикономика и устойчивото управление на горите.

С прилагане на интервенцията се очаква да бъдат изпълнени част от приоритетите на равнище стратегически план по ОСП, а именно улесняване развитието на стопанска дейност в селските райони, подобряване на здравните и социалните услуги и подобряване на обектите за развитие на традициите и на културно-историческите обекти.

В представеният проект на Насоки се уреждат условията за кандидатстване за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и условията за изпълнение на одобрени заявления за подпомагане по прием на заявления за подпомагане на дейности, насочени към развитие на услуги по интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, включена в Стратегическия план.

В проекта на насоки са посочени допустимите дейности; териториалния обхват; бюджет по приема; приложим режим на минимални/държавни помощи; размер на финансовата помощ за конкретно заявление за подпомагане; период на прием; в т.ч. срок за изпълнение на одобрените заявления за подпомагане; допустимите кандидати; критерии за допустимост/недопустимост на кандидатите; допустими дейности; условия за допустимост/недопустимост на дейностите; допустими и недопустими разходи; условия за допустимост на разходите; критерии за подбор; изискуеми документи, подаване на заявления за подпомагане и кореспонденция; ред за оценяване на заявленията за подпомагане.

2. Допустими кандидати

Интервенцията е насочена към подкрепа на земеделски стопани и микропредприятия в селските райони.

2.1. Земеделските стопани, допустими за подпомагане трябва да отговарят на следните условия към датата на подаване на заявлението за подпомагане:

  • да са регистрирани като земеделски стопани по Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани от най–малко 24 месеца без прекъсване преди кандидатстването за подпомагане и да не са прекратявали своята дейност;
  • да са регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон или Закона за кооперациите;
  • да имат седалище на територията на селски район;
  • икономическият размер на земеделското стопанство е от над левовата равностойност на 8 000 евро стандартен производствен обем (СПО).

2.2. Микропредприятията, допустими за подпомагане трябва да отговарят на следните условия към датата на подаване на заявлението за подпомагане:

  • да бъдат регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон или Закона за кооперациите;
  • да са микропредприятия по смисъла на чл. 3, ал. 3 от ЗМСП, както към датата на кандидатстване, така и към датата на издаване на акта по чл. 14, ал. 1 от Наредба № 4 от 2024 г.;
  • да имат седалище на територията на селски.

Условията за допустимост на кандидатите са основани на изискванията, заложени в одобрения от Европейската комисия Стратегическия план. Изборът на допустимите кандидати е обусловен от анализите за разработване на плана, проведените дискусии в работни групи и обществени обсъждания.

С оглед избягване припокриването с други програми и фондове, за подкрепата на инвестиции в неземеделски дейности за действащи микропредприятия по смисъла на чл. 3-4 от ЗМСП, са включени ограниченията в допустимите кандидати, които произтичат и от разграничаване на подпомагането с други програми, финансирани, с европейски средства (Конкурентоспособност и иновации в предприятията, Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури и др.).  

Поради широкия набор от инструменти, предвидени за подкрепа на микро предприятия и земеделски стопани, с цел по-добро насочване на подкрепата и постигане на по-голяма ефективност са включени условия за допустимост, произтичащи от разграничаване на подпомагането с други интервенции в рамките на Стратегическия план (интервенция II.Г.2 „Инвестиции за преработка на селскостопански продукти“; II.Г.2.1 „Инвестиции за преработка на селскостопански продукти, насочени към опазване на компонентите на околната среда“; интервенция ІІ.Г.14 „Първична преработка на дървесина“ и II.Ж.5 „Изпълнението на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие“.

3. Условия за допустимост

Подпомагат се дейности, които се осъществяват на територията на общините от селските райони на Република България, посочени в Стратегическия план.

Кандидатите следва да представят бизнес план, който съдържа подробно описание на планираните инвестиции и дейности за 5-годишен период, а в случаите на инвестиции за извършване на строително-монтажни работи (СМР), включително и за разходите, за които не се кандидатства – за 10-годишен период.

Бизнес планът трябва да показва подобряване на дейността на предприятието на кандидата и да доказва икономическата жизнеспособност на проекта и предприятието чрез прилагане на планираните инвестиции и дейности и постигане на една или повече от целите на интервенцията и в съответствие с принципите на добро финансово управление. Кандидатите дават обосновка на цените на предлаганата услуга, като посочват използваните източници на информация (например: фактури, договори за минали периоди, пазарна статистика и други източници).

Дейностите в заявленията за подпомагане трябва да отговарят на разпоредбите на Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие или/и Закона за водите.

За гарантиране законосъобразното и своевременно реализиране на инвестицията от кандидатите се изисква предоставяне на документи, доказващи право на строеж или съответно право на ползване, когато дейностите се изпълняват върху имот, който не e собственост на кандидата. Въведени са изисквания за срокове на валидност на тези документите, които са обусловени периода на мониторинг и изискването за дълготрайност на инвестициите, определени в Закона за подпомагане на земеделските производители.

Дейностите и инвестициите по заявлението за подпомагане, за които се изисква лицензиране, разрешение и/или регистрация за извършване на дейността/инвестицията съгласно българското законодателство, се подпомагат само ако са представени съответните лицензи, разрешения и/или документ, удостоверяващ регистрацията, когато това обстоятелство не е проверимо в публични регистри.

Дейности, включващи разходи за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници с инвестиции за производство на електроенергия от фотоволтаични системи се подпомагат, единствено ако са за собствено потребление и същите не надхвърлят необходимото количество енергия за покриване нуждите от захранване на допустимите активи/оборудване/инсталации по заявлението за подпомагане или на налични такива в предприятието на кандидата по място на извършване на допустимите дейности.

За заявления за подпомагане, включващи само заявени за подпомагане разходи за закупуване и/или инсталиране на нови машини, оборудване и съоръжения, за които се изисква поставяне в затворени помещения, кандидатите микро-, малки или средни предприятия предоставят документ за собственост или документ, доказващ правно основание за ползване за не по-малко от 6 години от месеца, предхождащ датата на подаване на заявлението за подпомагане, на сградите или помещенията, където ще бъдат поставени или монтирани и за срок от 8 години - за кандидати големи предприятия.

Допустими за подпомагане са общи разходи, свързани с подпомаганата дейност за консултантски услуги, свързани с подготовката и управлението на заявлението за подпомагане, изготвяне на технически и/или работен проект, анализ при закупуване и инсталиране на инсталации за производство на енергия от ВЕИ, и/или проектни решения за чертежи, схеми, изчисления и указания за изпълнението им от инженер конструктор/електроинженер, свързани с допустимите инвестиционни дейности по Раздел 11 „Допустими дейности“. Размерът на общите разходи е лимитиран на база групи разходи. Лимитът по отделните групи разходи е частично актуализиран въз основа на разработена методика/анализ за обследване отделните нива на стойностите на тези разходи, стъпвайки на исторически данни от приемите по ПРСР 2014-2024 г. За групите общи разходи, за които не е установена достатъчна информация за нуждите на анализа, същите са оставени непроменени. 

В случаите на заявени разходи за дейности, свързани със съществуващи места за настаняване, кандидатът трябва да е осъществявал дейността, свързана със съществуващи места за настаняване минимум 12 месеца преди датата на кандидатстване. В този случай кандидатите са длъжни да притежават валиден документ за категоризация на мястото за настаняване. В случаите на заявени разходи за дейности, свързани със съществуващи места за настаняване, за дейностите, за които се кандидатства следва да бъдат открити отделни аналитични счетоводни сметки или да бъдат отразени в отделна счетоводна система.

Съобразно обособените отделни приеми, един кандидат може да подаде заявление за подпомагане и по трите целеви приема по интервенцията - за подпомагане на дейности, насочени към производство и продажба на продукти извън Приложение I от Договора за функционирането на Европейския съюз или за подпомагане на дейности, насочени към развитие на занаяти, или за подпомагане за дейности, насочени към развитие на услуги, при спазване на условията по точки 4 и 5 от Раздел 7. В рамките на конкретен прием, в случай че кандидатът е подал повече от едно заявление за подпомагане, на оценка и административна проверка подлежи единствено последното подадено по време.

4. Финансова помощ

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по настоящия прием е левовата равностойност на 49 000 000 евро, от които 19 600 000 евро (40%) средства от ЕЗФРСР и 29 400 000 евро (60%) средства от националния бюджет.

В рамките на приема е определено допълнително разпределението на общият бюджет, в зависимост от вида на допустимите кандидати както следва:

  • Бюджет за кандидати земеделски стопани, представляващ приблизително 28.57% от общите средства по приема, или общо 14 000 000 евро (от които 5 600 000 евро (40%) средства от ЕЗФРСР и 8 400 000 евро (60%) средства от националния бюджет.
  • Бюджет за кандидати микропредприятия, представляващ приблизително 71.43% от общите средства по приема, или общо 35 000 000 евро (от които 14 000 000 евро (40%) средства от ЕЗФРСР и 21 000 000 евро (60%) средства от националния бюджет.

Безвъзмездната финансова помощ за одобрено заявление за подпомагане е в размер до 50% от общия размер на допустимите за финансиране разходи и се предоставя при спазване на правилата на Регламент (ЕС) № 2023/2831 на Комисията от 13 декември 2023 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis.

При определяне на максималния размер на финансовата помощ се вземат предвид и условията на чл. 3 и чл. 5 от Регламент 2831/2023 на Комисията от 13 декември 2023 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis.

Минималният размер на допустимите разходи за едно заявление за подпомагане е левовата равностойност на 15 000 евро (29 337 лева).

Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат, включително за предприятията, с които помежду си са предприятия партньори и/или свързани предприятия по смисъла на Закона за малките и средните предприятия (ЗМСП), за периода на прилагане на интервенцията и за едно заявление за подпомагане е до левовата равностойност на 400 000 евро (782 320 лева).

5. Критерии за подбор на заявление за подпомагане

При оценка на заявленията за подпомагане приоритет ще се предоставя на:

  • Заявление за подпомагане, подадено от кандидат – жена и млад предприемач;
  • Заявление за подпомагане, подадено от кандидат с потенциал за растеж и развитие;
  • Инвестиции в цифровизация, технологично интензивни услуги, допринасящи за повишаване на добавената стойност;
  • Заявления за подпомагане, включващи инвестиции, които допринасят за съживяване на местната икономика;
  • Заявление за подпомагане, включващо инвестиции, насочени към опазване на околната среда и борба или адаптация с климатичните промени, в т.ч. устойчива енергия и производства;
  • Заявление за подпомагане, включващо инвестиции в иновации;
  • Заявление за подпомагане, подадено от кандидати с трайни увреждания;
  • Заявление за подпомагане, включващо инвестиции и дейности на територията на райони с природни и други ограничения.

Подпомагат се заявления за подпомагане, получили минимален брой от 10 точки по критериите за подбор.

Критериите за подбор са обсъдени с представители на заинтересованите браншови организации на тематична работна среща, проведена на 25 октомври 2024 г.

На пето заседание на Комитета за мониторинг на Стратегическия план, проведено на 13.11.2024 г., беше обсъдено предложение за критерии за подбор на заявления за подпомагане, насочени към развитие на услуги и е взето решение за допълнително прецизиране. В тази връзка на 13 януари 2025 г. се състоя втора тематична работна среща за обсъждане на критериите за подбор на заявления за подпомагане, насочени към развитие на услуги с представители на заинтересованите браншови организации.

Kритерии за подбор и методика за оценка на заявленията за подпомагане по интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“, насочени към подпомагане на инвестиции за развитие на услуги са гласувани на писмена процедура на Комитета за мониторинг на Стратегическия план, проведена в периода 24 януари – 07 февруари 2025 г. и удължена в тридневен срок за период 11 февруари – 14 февруари 2025 г.

В насоките е предвидено извършване на предварителна оценка по критериите за подбор, която съгласно чл. 11, ал. 1 от Наредба № 4 от 2024 г. се осъществява когато, заявената финансова помощ на подадените заявления за подпомагане надвишава с повече от 50 на сто бюджета, определен в условията за кандидатстване за съответния прием.

6. Условията за изпълнение

Държавен фонд „Земеделие“ като единствената акредитирана разплащателна агенция следва да извършва плащанията по интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ като спазва бюджетната дисциплина.

В Условията за изпълнение са уредени изискванията, свързани с техническото изпълнение на заявленията за кандидатстване, финансовото изпълнение на проектите и плащане, както мерки за информация и публичност.

Съгласно условията за изпълнение ще бъде допустимо авансово плащане не повече от един път за периода на изпълнение на заявлението за подпомагане и междинно плащане не повече от един път за периода на изпълнение на заявлението за подпомагане.

В съответствие с чл. 53, ал. 2 от Наредба № 4 от 2024 г. за реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, за сключване и изменение на административни договори, за налагане на административни санкции за интервенциите по чл. 73, 74, 75, чл. 77, параграф 1, букви „а“, „в“–„е“ и чл. 78 от Регламент (ЕС) 2021/2115, за условията и реда за изплащане, за отказ за изплащане и намаления на плащанията, и за оттегляне на изплатената финансова помощ за интервенциите по чл. 73, 74, 75, 77 и 78 от същия регламент, в условията за изпълнение са описани определени изключения от изискванията към бенефициентите.

В проекта на насоки са включени и условия, гарантиращи ефективно и ефикасно предоставяне на финансова помощ, и минимизиращи риска от създаване на изкуствени условия за заобикаляне на правилата. Част от включените условия са основани на опита от прилагане на програмите за развитие на селските райони за предходни програмни периоди.

С оглед лимитирания финансов ресурс и ограниченията, във времевата рамка, поставени от европейските нормативни актове, с избора на условията се цели най-добро насочване на подкрепата за осигуряване избор на проекти, който гарантира реализиране на инвестициите, недопускане на загуба на финансов ресурс и постигане на ефективност на процедурата.

Проектът на насоки за кандидатстване е обсъден с представители на заинтересованите браншови организации на тематична работна среща, проведена на 12 февруари 2025 г.

В съответствие с чл. 68, ал. 3 от Закона за подпомагане на земеделските производители проектът на заповед, ведно с условията за кандидатстване и условията за изпълнение, са публикувани на интернет страницата на Стратегическия план и в Система за електронни услуги преди тяхното утвърждаване. Предоставен е срок не по-кратък от седмица заинтересованите лица да изпращат писмени предложения и възражения по публикуваните проекти.

В съответствие с разпоредбата на чл. 7 от Закона за държавните помощи, проектът на Насоки е съгласуван за съответствие с приложимите правила за държавните помощи с министъра на финансите.

Срок

30 май 2025 г

Responses

Календар
Субсидии
Видео
Новини