ЗА ПЪРВИ ПЪТ ЗАСТРАХОВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКА ПРОДУКЦИЯ ЩЕ СЕ ФИНАНСИРА ЧРЕЗ СТРАТЕГИЧЕСКИЯ ПЛАН

   Автор:

ЗА ПЪРВИ ПЪТ ЗАСТРАХОВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКА ПРОДУКЦИЯ ЩЕ СЕ ФИНАНСИРА ЧРЕЗ СТРАТЕГИЧЕСКИЯ ПЛАН

За първи път застраховането на земеделска продукция ще бъде включено като интервенция в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (2023-2027 г.). Това обяви заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев по време на среща с фермери в Силистра, организирана в рамките на информационната кампания за директните плащания през 2025 г. Той уточни, че земеделските стопани, които искат да се възползват от този финансов механизъм, трябва да посочат това в заявлението си за Кампания 2025 и да отбележат всеки парцел, за който е сключена или предстои да бъде сключена застраховка. Застрахователните полици трябва да се подадат до 15 август 2025 г.

Подкрепата ще покрива до 70% от застрахователната премия, а допустимите за подпомагане земеделски култури включват: овощни градини над 0.5 ха, оранжерийни зеленчуци над 0.1 ха, етерично-маслени и медицински култури над 0.5 ха, тютюн над 0.1 ха, зърнени култури над 0.1 ха и маслодайни култури над 0.5 ха. Подпомагането ще обхваща застрахователни рискове, свързани с неблагоприятни климатични събития като слана, буря, градушка, заледяване, дъждове и тежка суша.

Земеделските производители трябва да подадат искане за плащане през Системата за електронни услуги (СЕУ), като прикачат застрахователния договор, валидната застрахователна полица и платежния документ за пълното ѝ заплащане.

По време на събитието бяха разяснени условията за кандидатстване за Кампания 2025, екологичните изисквания, както и промените при обвързаните с производството плащания. Земеделските производители бяха информирани и за предстоящите инвестиционни приеми по Стратегическия план.

В момента се оценяват подадените проекти по интервенциите за млади, малки и нови земеделски стопани, а приемите за инвестиции в неселскостопански дейности в селските райони също са отворени. Процесът на кандидатстване и оценка ще се извършва изцяло през СЕУ.

Представен бе и новият инструмент за социалната условност, като заместник-министър Янчев увери, че няма да се въведат нови проверки или изисквания за земеделските производители. Данни за нарушения по трудовото законодателство ще се изпращат от Главна инспекция по труда към Държавен фонд „Земеделие“ само за земеделски производители, които са работодатели и са нарушили трудовите закони след 1 януари 2025 г.

Накрая, проф. Оля Караджова от Българската агенция по безопасност на храните информира участниците за новите методи за борба с вредителя Черна златка и представи ръководство за третиране на овощните видове.

Календар
Субсидии
Видео
Новини